Üsküdar Üniversitesi AR-GE Olanakları Değerlendirildi

Üsküdar Üniversitesi AR-GE ve Yenilik Politikaları (ARGEYEP) Direktörlüğü tarafından düzenlenen “AR-GE ve Proje Çalışmaları Değerlendirme Toplantısı” gerçekleştirildi.

 Üsküdar Üniversitesi AR-GE Olanakları Değerlendirildi

Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi akademik ve idari personellerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda AR-GE ve proje çalışmalarında izlenecek yol haritası üzerinde değerlendirmelerde bulunuldu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Hedefim beş sene sonra global oyuncu olmak”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan AR-GE konusunda hedefinin beş sene sonra global oyuncu olmak olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı; “Bu toplantıdan sonra AR-GE’ye bakış açımız değişiyor. Bakış açımızı değiştirirsek ancak ölüm vadisinden çıkarız. Ayrıca hocalarımızın da Fab-Lab’ı olmalı. Bunları yapalım çünkü birçok keşifler oradan çıkacak. Hedefim beş sene sonra global oyuncu olmak. Ben Türkiye’yi değil daha üstünü hedefliyorum. Emin olun global oyuncu olmak paradan daha kıymetli. Biz iyi ve topluma faydalı bir iş çıkaralım, kazanç ardından gelir. Çünkü kazanç başarıyı takip eder. İşimizi iyi yapalım, global oyuncu olmayı hedefleyelim, kendi çabalarımızla bir şeyler yapalım. Böyle projelerde motivasyon çok önemli. Onun için takım olmamız ve takım ruhuyla ve gönüllülük esasıyla heyecanlı bir şekilde çalışmamız gerekiyor. O yüzden bu heyecanı hissetmekte fayda var.” Dedi.

Halime Usta Yoğun: “Hedef için gerçekleştirmemiz gereken basamaklar var”

AR-GE ve Yenilik Politikaları Direktörü Halime Usta Yoğun, Üsküdar Üniversitesinde AR-GE ekosistemini kurarak tüm Türkiye’de bir marka haline getirilmesi gerektiğini belirterek; “Yeni projeler tetiklememiz lazım. Bu projeler kapsamında da yüksek lisans ve doktora öğrencilerini çalıştırmamız gerekiyor. Bu hedefi yakalamak için gerçekleştirmemiz gereken basamaklar var. Bu basamaklar; bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, işbirliği ve etkileşim, ekonomik katkı ve ticarileşmedir.” Dedi.

Hedef ilk 50 üniversitenin içine girmek!

TÜBİTAK’ın Girişimci ve Yenilikçi Üniversite endeksinin neden önemli olduğuna dair bilgilendirmelerde de bulunan Yoğun; “Hedef, ilk 50 üniversite içerisine girebilmek. Bunu yapabilirsek TÜBİTAK’ın büyük fonlarını alabileceğiz ve araştırma üniversitesi kategorisine girebileceğiz. TÜBİTAK’ın 1513 mükemmeliyet merkezi, yeni açılan büyük ölçekli AR-GE fonlarının çoğunu ilk 50 üniversite içerisinde olan üniversitelere dağıtıyor.” İfadelerini kullandı.

Toplantı soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları programlarında yer alan Farsça dersleri, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği
  • G20 İnançlar Arası Forum bu yıl İtalya’nın Bologna şehrinde düzenlendi.
  • CRISPR teknolojisinin keşfedilmesi ve geliştirilmesiyle birlikte genetik tedavileri ve gen düzenlemeleri alanındaki çalışmalar hızlanıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi, bu yıl çifte mezuniyet sevinci ve heyecanı yaşandı. Pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen 2019-2020 Akademik Yılı 7. Dönem Mezu
  • Üsküdar Üniversitesi’nde çifte mezuniyet sevinci ve heyecanı yaşanıyor. Pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen 2019-2020 Akademik Yılı 7. Dönem Mezuni
  • Randevu Al