Üsküdar Üniversitesi akademisyenleri Demokrasi Duruşunda

15 Temmuz Darbe Girişiminin hemen ardından net duruşuyla girişimi kınayan Üsküdar Üniversitesi, Demokrasi yürüyüşlerinin ardından şimdi de demokrasi duruşunda.

Üsküdar Üniversitesi akademisyenleri Demokrasi Duruşunda

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Eğitim Ekonomisi İş Konseyi tarafından Taksim’de gerçekleştiren demokrasi duruşuna Üsküdar Üniversitesinden rektör yardımcıları ve çok sayıda öğretim üyesi katıldı.

Üsküdar Üniversitesi akademisyenleri Demokrasi Duruşunda

Prof. Dr. Muhsin Konuk alanda yaptığı konuşmada eleştirel düşüncenin önemine dikkat çekti.

15 Temmuz Darbe Girişiminin ardından Üsküdar Üniversitesi gerek basına gerek ise kamuoyuna yaptığı açıklamalarıyla darbe girişimini kınamıştı.

Tepki amaçlı demokrasi yürüyüşlerine deÜsküdar Üniversitesi akademisyenleri Demokrasi Duruşunda 2 katılan Üsküdar Üniversitesi, ilk olarak Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın öncülüğünde, aralarında rektör yardımcıları, dekanlar ile çok sayıda akademik personelin bulunduğu Vatan Caddesi’nde gerçekleştirilen demokrasi yürüyüşüne katılmıştı.

Üsküdar Üniversitesi, Mütevelli Heyeti Başkanı A. Furkan Tarhan, Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan öncülüğünde daha sonra Boğaziçi köprüsüne yürümüştü. Üniversite’nin Altunizade’de bulunan Güney Yerleşkesi’nden ellerinde Türk bayrakları ve “Hâkimiyet Milletindir” pankartı ile harekete geçen öğretim üyeleri, sloganlar eşliğinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsüne yürüyerek darbe girişimini kınamıştı.

Üsküdar Üniversitesi akademisyenleri Demokrasi Duruşunda 3Üsküdar Üniversitesi akademisyenleri son olarak da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu; Eğitim Ekonomisi İş Konseyi tarafından Taksim’de düzenlenen Demokrasi Duruşuna katıldı.

Farklı üniversitelerden akademisyenlerin de katıldığı programda Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Konuk topluluğa seslenerek eleştiri kültürüne dikkat çekti. Konuk şunları söyledi:

“Darbenin ülkemize hiçbir düzen katmayacak, aksine kaos ortamı oluşturacaktır. Üsküdar Üniversitesi her zaman demokrasinin yanında olduğunu bir kez daha göstermiştir. Darbe girişiminde insanlarımız bu ülke, vatan için canlarını düşünmeden verdi. Şehit oldular. Allah o şehitlerin ruhlarını üzerimizden eksik etmesin.

Üsküdar Üniversitesi akademisyenleri Demokrasi Duruşunda 4Bu olaylar son bulsun diyorsak yetiştirdiğimiz insanlara eleştiril düşünceyi öğretmek zorundayız. Eleştiri olmadığı yerde insanlar itaat kültürüyle koyun gibi güdülür. Ülkemiz böyle kalkışmaları bir daha bir daha hep yaşar.”

ÜHA

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları programlarında yer alan Farsça dersleri, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği
  • Randevu Al