Deprem Travma Psikolojisi

Üsküdar Üniversitesi ABD Parlamentosu'nda

Üsküdar Üniversitesi, ABD Kongresi’nde... Beyin araştırmalarını TBMM’de de anlatmak istiyoruz.

Üsküdar Üniversitesi ABD Parlamentosu'nda

ABD Başkanı Barack Obama’nın 2013 yılında başlattığı Brain Initiative (Beyin Girişimi) Projesi’nde Türkiye’yi temsil eden Üsküdar Üniversitesi, ABD Kongresi’nde düzenlenen 5’inci Beyin Haritalama Günü toplantısına katıldı. 20 Nisan, 2016 tarihindeki toplantıda Türkiye’deki beyin çalışmaları hakkında bilgi veren Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Gültekin, “Dünyanın önde gelen bilim insanları ile politikacılarının yer aldığı toplantıda ülkemizi temsil etmenin gururunu yaşadık. Önümüzdeki dönemde TBMM’de de beyinle ilgili sunumlar yapmak, bunu Üsküdar Üniversitesi olarak başlatmak istiyoruz” dedi.

Üsküdar Üniversitesi ABD Parlamentosu'nda
Prof. Gültekin’in Amerikan Kongresindeki sunumu (20 Nisan, 2016)

Üsküdar Üniversitesi, Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği’nin (SBMT) bu yıl Miami’de yapılan 13’üncü yıllık toplantısına 15 kişiden oluşan bir ekiple katıldı. Üniversite, proje ortağı olarak katıldığı bu toplantının bir uzantısı olarak, ABD Kongresi’nde bu yıl 5’incisi düzenlenen Beyin Haritalama Günü toplantısına davet edildi. SBMT toplantısında 12 sunum yapan üniversite, ABD Kongresi’ndeki toplantıda da Türkiye’deki beyin haritalama ve beyin araştırmalarıyla ilgili bilgiler verdi, bilim insanları ile kongre üyelerinden gelen soruları yanıtladı. Üsküdar Üniversitesinin Entropi-Beyin çalışmalarına çok ilgi gösterildi. Ayrıca, Üsküdar Üniversitesinin teklif ettiği BRAINPARK projesini ilk defa duyduklarını ve oldukça yaratıcı bulduklaını ifade ettiler.

Toplantıda Üsküdar Üniversitesi’ni Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Gültekin temsil etti. Prof. Dr. Gültekin, toplantının çok başarılı geçtiğini belirterek, şunları söyledi: “Böyle bir toplantıda yer almak ülkemiz adına çok önemliydi. ABD’de Başkan Obama’nın başlattığı Beyin Girişimi projesi kapsamında çok önemli çalışmalar yapılıyor. Tabii bu çalışmalara, araştırmalara belli paraların ayrılması gerekiyor. Başkan Obama 100 milyon dolar koydu ortaya. Araştırmalarla ilgili siyasi destek çok önemli.  
Dolayısıyla bu tarz toplantılar o desteği sağlamak adına önem kazanıyor. Biz de Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Rektörümüz Prof. Dr. Nevzat Tarhan’la birlikte TBMM’ye gidip bu konuları, beyin alanında yapılan çalışmaları milletvekillerimize anlatmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde ülkemizdeki siyasileri bilgilendirip bu çalışmalara destek vermelerini isteyeceğiz. Hatta TBMM’de, Amerika Kongresinde olduğu gibi her yıl bir “Beyin Haritalama Günü” düzenlemek istiyoruz.


ABD Kongresi’ndeki toplantıda Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği Başkanı Babak Kateb moderatörlük yaptı, Kongre Üyesi Andy Harris’e beyin çalışmalarına katkısından dolayı ödül verildi.

Üsküdar Üniversitesi ABD Parlamentosu'nda 2
Kongre Üyesi Dr. Andrew Harris’e ödül verme töreni (Amerikan Kongresi) , 20 Nisan, 2016

Toplantıda G20 ülkelerinin beyin çalışmalarındaki rolü, beyin kanseri, yapay zekâ, nöro-nano teknoloji, beyin haritalama ve psikiyatrik rahatsızlıklar, yaralı askerlerde çift el nakli, beyin politikaları gibi konular tartışıldı.

ÜHA

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi'nin yeni rektörü Prof. Dr. Nazife Güngör oldu. Prof. Dr. Nazife Güngör, 14 Mart 2023'te yayımlanan Resmî Gazete kararına göre Üsk
  • Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi ve Üsküdar Belediyesi iş birliğinde depremzede ailelere ve çocuklarına yönelik psikolojik destek buluşması g
  • Üsküdar Üniversitesi, 10 yıldan bu yana Pozitif Psikoloji dersleri veriyor.
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve Travma Sonrası Büyüme” temasıyla düzenlenen 5. Uluslararası Po
  • “Gelecekte hayat kolaylaşabilir ancak insan kalmak çok kolay olmayabilir”
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Pozitif Psikoloji Kongresi, “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve T
  • Randevu Al