Üsküdar'da Bilirkişilik Temel Eğitimi

Üsküdar Üniversitesi, Adalet Bakanlığı tarafından Bilirkişilik Temel Eğitimi vermek için yetkilendirildi.

Üsküdar'da Bilirkişilik Temel Eğitimi

Bilirkişilik faaliyetinin yürütülmesi için Bilirkişilik Daire Başkanlığı’nca verilen bu görev, artık Üsküdar Üniversitesi tarafından da yürütülecek.

Temel, teorik ve pratik bilgileri içeren bilirkişilik temel eğitimi, beş yıllık meslekî kıdem kazanmış kişiler tarafından alınabiliyor. 18 saati teorik ve 6 saati uygulamalı olmak üzere en az 24 ders saatinden oluşan eğitim, iki hafta içinde tamamlanıyor.

Teorik eğitim; yargılama hukukunun genel ilkeleri, bilirkişilik mevzuat hükümleri, bilirkişinin taşıması gereken nitelikler, bilirkişinin yetkileri ve yükümlülükleri, bilirkişinin uyması gereken temel ve etik ilkeler, ispat faaliyeti ve bilirkişi incelemesinin usul ve esasları, teknik konu-hukuki konu ayrımına ilişkin usul ve esaslar ile rapor yazım usul ve tekniğini kapsıyor.

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ AZ SAYIDAKİ YETKİLİ KURUMLARDAN BİRİ OLDU

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu (INCB) Üyesi olan Prof. Dr. Sevil Atasoy, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Üsküdar Üniversitesi olarak Adalet Bakanlığı’na yaptığımız başvuru sonrası yapılan değerlendirme neticesinde; eğitim programımız ve akademik personelimizin istenen kriterleri karşıladığı için, çok az sayıda kurumda bulunan eğitim verme yetkisi bize de verildi. Çok önemli bir eğitim olduğu için İstanbul’da çok az sayıda olan üniversite bu eğitimi verebiliyor. Biz de artık onlardan biriyiz. Öncelikle Üsküdar Üniversitesi bünyesinde olan ve halen bilirkişilik yapmakta olan öğretim üyelerimize de bu eğitimi vereceğiz.”

Uygulama eğitimi; UYAP Bilirkişi Bilgi Sisteminin kullanılması, katılımcıların bireysel veya heyet hâlinde sistematik teknikleri kullanma becerilerini geliştirmelerini sağlayacak örnek bir olaya ilişkin bilirkişi raporu düzenleme ile uygulama gözetimi faaliyetlerini içeriyor.

Üsküdar Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi ÜSEM tarafından organize edilen Bilirkişilik Temel Eğitimi'nin ilki, 28 Ekim 2017'de başlayacak.

Eğitimle ilgili geniş bilgiye //usem.uskudar.edu.tr/egitim/bilirkisilik-temel-egitimi adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi ile Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği arasında protokol imzalandı.
  • Uluslararası Sağlıkta Performans ve Kalite Kongresinde ‘En İyi Uygulama Ödülü’ kategorisinde seçici kurula sunulacak.
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal tarafından ge
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Yalnızlık Sempozyumu, bu yıl “Aile ve Yalnızlık” ana temasıyla gerçekleştiriliyor.
  • Üsküdar Üniversitesi Haydi Tut Elimi Derneği ve dünyadaki tüm çocukları kapsayacak şekilde projeler geliştiren ve problemlerine çözüm aramak amacıyla
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle, Üsküdar Üniversitesi bünyesinde 2010 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Haydi Tut Elimi Derneği ve Amasya
  • Randevu Al