Ürküten rapor: Çok insan ölebilir

Ürküten rapor: 2050'de 500 binden fazla insan ölebilir.

Ürküten rapor: Çok insan ölebilir

155 ülkeyi kapsayan Lancet raporundan ürküten uyarılar geldi: İklim değişikliğinin gıda üretimi üzerindeki etkisi, 2050 yılında 500 binden fazla can alabilir! İngiltere’de yayınlanan Lancet Raporu, iklim değişikliği kaynaklı, pek de akıllara gelmeyen ürkütücü bir tehlikeye dikkat çekti.

Araştırma, iklim değişikliğinin gıda üretiminde ve sağlık konusunda ciddi sonuçlara neden olacağını kanıtlıyor. 155 ülkeyi kapsayan rapordaki sonuçlara göre, iklim değişikliğinin yol açabileceği özellikle sebze ve meyve üretimindeki düşüş ve bundan kaynaklanacak yetersiz ve dengesiz beslenme zorunluluğu, 2050 yılında dünya çapında 500 binden fazla kişinin ölümüne sebep olabilir. Lancet Raporu’nu hazırlayan Oxford Universitesi’nden Dr. Marco Springmann ve ekibi, iklim değişikliğinin beslenme ve insan üzerindeki etkisini araştırdı.

Araştırma, küresel sera gazı emisyonları acilen düşürülmezse yaşanmasına kesin olarak bakılan iklim değişikliklerinin, gıda üretimi ve erişiminde ciddi sorunlar yaratacağına dikkat çekiyor. Araştırmaya göre, bunun yol açacağı beslenme kaynaklı değişikliklerin 2050 yılında toplamda 1.9 milyon insanın gıdaya erişim ve beslenme düzenini etkileyeceğini, bunlardan 529 binin de hayatlarını kaybedeceğini ortaya koyuyor.

TÜRKİYE’DEN 4 BİN 60 CAN

LANCET raporunda Türkiye iklim değişikliği kaynaklı yetersiz gıda üretimi ve gıdaya erişimden en çok etkilenecek 16’ncı ülke. Rapora göre, 2050 yılında Türkiye’de iklim değişikliğinin sadece gıda üretimine etkisi 4 bin 60 can alacak.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Projesi olmayan insan, kullanılan bir insan tipidir. Hedef belirleyip yola devam etmelidir.” dedi.
  • Ben en ufak bir sorunda bile ağlıyorum. Hayata küsmüs gibiyim ama böyle olmak istemiyorum.
  • Sıcak suyla mı soğuk suyla mı yıkamalı? Havlu mu yoksa kurutma makinesi mi, anti-bakteriyel sabun mu yoksa normal sabun mu kullanmalı? En etkili el yı
  • Kırda yaşamak gerçekten daha mı sağlıklı? Kırlarda yaşamak ömrü uzatır mı? Bilim açıkladı.
  • Huzursuzluk ve kavgadan hoşlanmayan, sevdiklerine düşkün, sabırlı ve çalışkan olurlar. Kimsenin bir şeyinde gözü olmayan, kendi çalışıp kazanmaktan ya
  • İnsanları daha ucuza satın alabilecekleri bir ürün veya deneyim için büyük paralar harcamaya iten nedir? Çok para harcamanın psikolojik nedenlerini bi
  • Randevu Al