Unutkanlık hangi hastalıkların habercisi?

Unutkanlık bazı ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Unutkanlık hangi hastalıkların habercisi?
Paylaş:

UNUTKANLIK HANGİ HASTALIKLARIN HABERCİSİ?

Hastaların dörtte birinin ‘unutkanlık’ şikayetiyle geldiğini anlatan Nöroloji Uzmanı Dr. Meltem Duraklı Ulukök, unutkanlığın beyin tümörü, Alzheimer ve damar tıkanıklığı hastalıklarının habercisi olabileceğini söyledi

İzmir Özel Çankaya Tıp Merkezi doktorlarından Nöroloji Uzmanı Dr. Meltem Duraklı Ulukök, stres, şehir hayatı, tek düze yaşam, kanda vitamin eksikliği, depresyon, tiroid hastalığı gibi nedenlerin unutkanlığa yol açabileceğini söyledi.

Merkezlerine başvuran 100 hastadan 25’inin unutkanlık şikayetiyle geldiğini ifade eden Dr. Ulukök, "Her unutkanlığın nedeni Alzheimer hastalığı değildir. Unutkanlığın bir çok sebebi olabilir. Bunlar arasında dikkat eksikliği, depresyon durumu, kanda vitamin eksikliği ve hastanın tiroid hormonlarının durumu gibi sebepler yer almaktadır.

Biz, unutkanlık şikayetiyle gelen hastalarımıza bir dizi test ve tetkik yapıyoruz. Kan tahlilleri, beyin görüntüleme, nöropsikolojik değerlendirme gibi. Bazı hastalarımızda da maalesef unutkanlığa sebep olan beyin tümörü, damar tıkanıklığı gibi bir takım hastalıklarla da karşılaşıyoruz” dedi.

Unutkanlığı engellemek için düzenli beslenmenin önemli olduğunu ifade eden Uzm.Dr.Ulukök, “Kırmızı et, ceviz ve baklagiller bu açıdan yaralı besinlerdir. Yanı sıra spor yapmak, sanatsal aktivitelerde bulunmak, yabancı dil öğrenmek, stresten uzak durmak, zihni aktif tutmak ve günlük hayatın içinde olmak gerekmektedir.

Unutkanlık, daha çok izole hayat yaşayan, üretim yapmayan insanlarda ortaya çıkıyor. Teknolojinin de unutkanlığı tetikleyen bir yönü olduğunu düşünmekteyiz. Örnek vermek gerekirse, cep telefonları sebebiyle eskiden ezberlediğimiz numaraları ezberleme gereği duymuyoruz. Bu da kullanma kapasitemizi azaltıyor” diye konuştu.

A.ABu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: