UNUTKANLIĞIN NEDENİ

UNUTKANLIĞIN NEDENİ

Milliyet

ABD’de yapılan araştırmalarda, unutkanlık ve sakarlığın nedeninin “saniyelik uyuklamalar” olabileceği ortaya çıktı.

 


Wisconsin Üniversitesi psikologlarının yürüttüğü çalışma kapsamında, farelerin beynindeki elektriksel faaliyetler takip edildi.

Günlük uyuma sürelerinden 4 saat daha az uyumaları sağlanan farelerin fiziksel aktivitelerindeki düşüşün, beyinlerinde faaliyetini durduran nöronlardan ileri geldiği anlaşıldı. EEG sonuçlarında, aktif olması gereken 20 nörondan 2’sinin bir saniyeden daha kısa bir sürede “uyku” moduna geçtiği gözlendi. Beyin ve tüm organların uyanık görünmesine rağmen fiziksel yorgunluğun anlık uyuklamalara neden olduğu belirtildi. Araştırmada, bir şeker topağını taşımaya yönlendirilen farelerden, uykusuz olanların başarısız olduğu deneyle belirlendi.

Psikolog Prof. Chiara Cirelli, “Beyin henüz daha yorgun düşmeden size dinlenmeniz için gerekli sinyalleri gönderiyor” diyerek yorgunluğa direnilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al