Deprem Travma Psikolojisi

ÜNLÜ BEYİN CERRAHINDAN ÖVGÜ

ÜNLÜ BEYİN CERRAHINDAN ÖVGÜ

A.A

Yaptığı 5 bin 500 anevrizma ameliyatıyla bir rekoru elinde bulunduran Prof. Dr. Robert F. Spetzler Türklere övgü yağdırdı.

Bugüne kadar yaptığı 5 bin 500 anevrizma ameliyatıyla bu alanda ulaşılmaz bir rekoru elinde bulunduran, dünyanın en ünlü beyin cerrahlarından Prof. Dr. Robert F. Spetzler, Türk meslektaşlarına övgüler yağdırırken, “Türkiye'de beyin cerrahisi mükemmel seviyede” dedi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı tarafından her yıl düzenlenen “Prof. Dr. Nurhan Avman” konferanslarının 22'ncisi için Türkiye'ye gelen Spetzler, Türk meslektaşlarına deneyimlerini aktardı.

Türkiye'nin dört bir yanından beyin cerrahına beyin sapındaki damarsal anevrizmalar, kompleks kafa içi anevrizmaları ve kafatası tümörlerinin tedavisi konularında bugüne kadar yaptığı binlerce ameliyattan edindiği bilgileri aktaran Spetzler, kendisine yöneltilen soruları da yanıtladı.

Toplantıyı Spetzler, Türkiye'de beyin ve sinir cerrahisinin ulaştığı düzeyin son derece iyi olduğunu, Türk beyin cerrahlarının gelişmiş ülkelerdeki meslektaşlarından geri kalır tarafı olmadığını ifade ederek, “Türkiye'de beyin cerrahisi mükemmel seviyede. Türk meslektaşlarımla bilgi alışverişinde bulunmaktan mutluluk duydum” dedi.

PROF. DR. ROBERT F. SPETZLER KİMDİR?

Çalışmalarını ABD'deki Barrow Nöroşirürji Enstitüsünde Direktör ve Arizona Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Bölümü'nde öğretim üyesi olarak sürdüren Spetzler, bugüne kadar, çoğu müdahalesi son derece zor olan, derin yerlerde bulunan 5 bin 500 anevrizma ameliyatı yaptı.

“Beyin damar anomali sınıflaması” kendi adını taşıyan Spetzler, çok sayıda beyin ameliyatlarında kullanılan cerrahi alet de geliştirdi.
Dr. Spetzler, nöroşirürji literatürüne 300'den fazla makale ve 180 kitap kazandırdı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al