ÜNİVERSİTELİ ADRIAN DİNLİYOR

ÜNİVERSİTELİ ADRIAN DİNLİYOR

Milliyet

Gençlerin müzik dinlemek için para harcamadıkları, yarısından fazlasının sevdikleri şarkıları internetten ücretsiz indirmeyi tercih ettiği ortaya çıktı.

 


Youth Republic’in Youth Republic ve araştırma şirketi Synovate işbirliği ile 4 bin 500 gençle yapılan “harçlık pazarı” araştırması; çalışan gençler, liseli ve üniversiteli gençlerin müzik dinleme alışkanlıklarının yanı sıra gençlerin tüketim alışkanlıklarını ve trendlerini ortaya koydu. Araştırma kapsamında Türkiye genelinde 3 bin 119 üniversite ve lise öğrencisiyle 1533 okumayan, çalışan gençle görüşüldü.

Pop müzik tercih ediliyor

“Harçlık pazarı”na göre gençler genel olarak maaşlarından ya da harçlıklarından müzik için para ayırmıyor. Yarısından fazlası şarkıları internetten ücretsiz indirmeyi tercih ederken, birçoğu da başkalarından kopyalamayı tercih ediyor. 

Gençler genel olarak Türkçe pop dinliyor. Çalışan gençlerin dinlediği isimler arasında İbrahim Tatlıses, Kıraç ve Murat Boz yer alırken, liseli gençler Sagopa Kajmer, Duman ve Mustafa Ceceli gibi isimleri dinlemeyi tercih ediyor. Üniversiteliler ise Cem Adrian, Volkan Konak ve Serdaç Ortaç dinliyor. Tüm genç gruplarının ortak olarak sevdikleri isimler arasında Tarkan, Sezen Aksu ve Candan Erçetin dikkat çekiyor. 

Yüzde 46’sı yurtdışında yaşamak istiyor


Üniversiteli gençlerin yüzde 46’sı yurtdışında yaşamak istiyor. Araştırma, gençlerin hayata bakış açılarını da gösteriyor. Gençlerin yüzde 37’si “Kendinizi nasıl hissediyorsunuz” sorusuna “endişeli, gergin, kavgacı, kafası karışmış ve üzgün” olarak tarif ederken, yüzde 32’si “kendine güvenen, özel, gururlu”, yüzde 31’i “dertsiz, mutsuz, bağımsız” cevabı veriyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al