Deprem Travma Psikolojisi

ÜNİVERSİTELİ ADRIAN DİNLİYOR

ÜNİVERSİTELİ ADRIAN DİNLİYOR

Milliyet

Gençlerin müzik dinlemek için para harcamadıkları, yarısından fazlasının sevdikleri şarkıları internetten ücretsiz indirmeyi tercih ettiği ortaya çıktı.

 


Youth Republic’in Youth Republic ve araştırma şirketi Synovate işbirliği ile 4 bin 500 gençle yapılan “harçlık pazarı” araştırması; çalışan gençler, liseli ve üniversiteli gençlerin müzik dinleme alışkanlıklarının yanı sıra gençlerin tüketim alışkanlıklarını ve trendlerini ortaya koydu. Araştırma kapsamında Türkiye genelinde 3 bin 119 üniversite ve lise öğrencisiyle 1533 okumayan, çalışan gençle görüşüldü.

Pop müzik tercih ediliyor

“Harçlık pazarı”na göre gençler genel olarak maaşlarından ya da harçlıklarından müzik için para ayırmıyor. Yarısından fazlası şarkıları internetten ücretsiz indirmeyi tercih ederken, birçoğu da başkalarından kopyalamayı tercih ediyor. 

Gençler genel olarak Türkçe pop dinliyor. Çalışan gençlerin dinlediği isimler arasında İbrahim Tatlıses, Kıraç ve Murat Boz yer alırken, liseli gençler Sagopa Kajmer, Duman ve Mustafa Ceceli gibi isimleri dinlemeyi tercih ediyor. Üniversiteliler ise Cem Adrian, Volkan Konak ve Serdaç Ortaç dinliyor. Tüm genç gruplarının ortak olarak sevdikleri isimler arasında Tarkan, Sezen Aksu ve Candan Erçetin dikkat çekiyor. 

Yüzde 46’sı yurtdışında yaşamak istiyor


Üniversiteli gençlerin yüzde 46’sı yurtdışında yaşamak istiyor. Araştırma, gençlerin hayata bakış açılarını da gösteriyor. Gençlerin yüzde 37’si “Kendinizi nasıl hissediyorsunuz” sorusuna “endişeli, gergin, kavgacı, kafası karışmış ve üzgün” olarak tarif ederken, yüzde 32’si “kendine güvenen, özel, gururlu”, yüzde 31’i “dertsiz, mutsuz, bağımsız” cevabı veriyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al