UMUTSUZ BEBEĞE MÜDAHALE

UMUTSUZ BEBEĞE MÜDAHALE

Habertürk

Günümüzde yapısal sorun saptanan bebeklerin henüz anne karnındayken tedavi edilmesi mümkün.

 


Kısa süre öncesine kadar anne karnında kaybedilen ya da “Doğunca yaşamaz!” denilen bebeklere yaşam şansı doğacak.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Arda Lembet, “Yapılan işlemler, bebek ve anne için bazı riskler taşıdığı için, bebeğe zorunlu olmadıkça müdahale edilmemelidir, ancak bebeği riske atan ve doğduğunda yaşam şansını olumsuz etkileyecek durumlarda müdahale gerekir” diyor.

SAKATLIĞA ENGEL


Anne karnındaki bebeğin hastalığı, doğum sonrasında yeterli gelişim olmadığı için kalıcı sakatlık ve bebek ölümlerine yol açıyor. “Geçmişte bu sorunlarla karşılaştığımızda ya çaresiz kalıyor ya da ailenin rızasıyla gebeliği sonlandırıyorduk” diyen Doç. Dr. Lembet, bebeğin anne karnında tedavisiyle, sakatlık ve bebek ölümlerinin önüne geçilmesinin mümkün olabileceğini söylüyor.

“Ülkemizde ‘fetal tedavi’ ile uğraşan merkez sayısı çok fazla olmasa da bu konuda yüksek nitelikli merkezlerimiz var” diyen Lembet, en önemli noktanın, fetal cerrahiye aday hasta grubunun çok iyi seçilmesi olduğunu belirtiyor. Bebekte geri dönüşümü olmayan hasarlar ortaya çıktıktan sonra uygulanacak müdahaleler ise bir yarar sağlamayıp anne açısından da önemli riskler içeriyor.

Hangi sorunlarda müdahale ediliyor?
Tanısal amaçlı kullanılan yöntemler arasında amniyosentez, koryon villus biyopsisi (bebeğin eşinden örnek alınması) ve fetal kan örneklemesi bulunuyor. Doç. Dr. Arda Lembet, yakın gelecekte, bebek henüz anne karnındayken, doğumsal kalp ve akciğer hastalıklarının tedavisiyle, omurilik ve sinir sistemindeki sorunlara müdahale edilebileceğini söylüyor. Günümüzde anne karnındaki bebeğe uygulanan müdahaleler arasında şunlar bulunuyor;

- Bebek henüz anne karnındayken idrar yollarında (bebeğin) görülen tıkanıklıkların tedavisi.

- Karın veya göğüs kafesinde sıvı toplanmasının önlenmesi.

- Bebekte varlığı saptanan bir hastalığın tedavisinde yeri olan ilaçların ya da kan ürünlerinin bebek kordonu ya da bebeğin içinde bulunduğu sıvı aracılığıyla verilmesi.

- Anne karnında şiddetli sıvı birikimine neden olan bazı hastalıklarda, ardışık sıvı alımı ile basıncın kaldırılması.

- Tek yumurta ikizlerinde bebekler arasında görülen kan akım bozukluklarının giderilmesi
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al