Uluslararası öğrencilerden ‘şölen’

Uluslararası öğrenciler “Türkçe Şöleni” gerçekleştirdi. Üsküdar Üniversitesi Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSTÖMER) tarafından “Türkçe Şöleni” etkinliği gerçekleştirildi.

Uluslararası öğrencilerden ‘şölen’

Üsküdar Üniversitesi Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSTÖMER) tarafından “Türkçe Şöleni” etkinliği gerçekleştirildi. Programda uluslararası öğrenciler Türkçe resitali sundu.

Merkez Yerleşke Nermin Tarhan Konferans Salonunda gerçekleşen etkinlikte uluslararası öğrenciler şarkı söyledi, şiirler okudu ve tiyatro gösterisi sergiledi. Etkinliğin sunuculuğunu ise Üsküdar Üniversitesi öğrencileri Amani Anabtawi ve Muhammed Almaviye üstlendi.

 “Türkçemiz geniş bir coğrafyada yüzyıllardır konuşulan kadim ve zengin bir dildir”

Açılış konuşmasını yapan ÜSTÖMER Müdürü ve Üsküdar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Selçuk Duman; Türkçenin tarih boyunca dünyanın en yaygın dili konumunda olduğunu ve Birleşmiş Milletler’in tespitlerine göre Çince, İspanyolca, Hintçe ve İngilizceden sonra dünyada nüfus çoğunluğuna bakıldığı takdirde en çok konuşulan beşinci dil olduğunu vurguladı.

“6 sınıfta 130 uluslararası öğrencimizle eğitimimize devam etmekteyiz”

Duman, Üsküdar Üniversitesine dünyanın çeşitli ülkelerinden uluslararası öğrencilerin gelip Türkçe eğitimlerini almakta olduklarını söyledi. Öğrencilere Türkçeyi sadece sistematik olarak değil, tüm incelikleriyle öğretmeye çalıştıklarını anlatan Duman, Türkçenin kültürel altyapısını daha iyi anlamak ve kavrayabilmek için, uluslararası öğrencilerle geziler düzenlediklerini dile getirdi.

Uluslararası öğrencilerin özellikle bu geziler ve ziyaretler sırasında dil konusunda pratik yaptıklarını ve böylece Türklerle olan iletişimlerinin daha kuvvetli bir hal aldığının altını çizdi. Duman, ayrıca bu gezi ve ziyaretler süresince öğrencileri Türk milletinin kültürü, değerleri ve sanatı ile buluşturmayı amaçladıklarını da ifade etti.

Konuşmanın ardından uluslararası öğrenciler istiklal marşını, bayrak şiirini ve daha birçok şiiri okudu. Şiirlerin yanı sıra Türkçe şarkılar söylendi ve “Kız isteme” adında bir tiyatro gösterisi sergilendi.

Etkinliğin sonunda katılım sağlayan uluslararası öğrencilere Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Zelka ve Prof. Dr. Muhsin Konuk tarafından Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın kitapları hediye edildi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye genelinde 7 bin 140 kişinin katıldığı çalışma ilginç sonuçlarıyla dikkat çekti. Araştırmaya göre gençler ve kadınlar daha yalnız.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Randevu Al