Uluslararası öğrencilerden ‘şölen’

Uluslararası öğrenciler “Türkçe Şöleni” gerçekleştirdi. Üsküdar Üniversitesi Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSTÖMER) tarafından “Türkçe Şöleni” etkinliği gerçekleştirildi.

Uluslararası öğrencilerden ‘şölen’

Üsküdar Üniversitesi Türkçe Öğretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSTÖMER) tarafından “Türkçe Şöleni” etkinliği gerçekleştirildi. Programda uluslararası öğrenciler Türkçe resitali sundu.

Merkez Yerleşke Nermin Tarhan Konferans Salonunda gerçekleşen etkinlikte uluslararası öğrenciler şarkı söyledi, şiirler okudu ve tiyatro gösterisi sergiledi. Etkinliğin sunuculuğunu ise Üsküdar Üniversitesi öğrencileri Amani Anabtawi ve Muhammed Almaviye üstlendi.

 “Türkçemiz geniş bir coğrafyada yüzyıllardır konuşulan kadim ve zengin bir dildir”

Açılış konuşmasını yapan ÜSTÖMER Müdürü ve Üsküdar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Selçuk Duman; Türkçenin tarih boyunca dünyanın en yaygın dili konumunda olduğunu ve Birleşmiş Milletler’in tespitlerine göre Çince, İspanyolca, Hintçe ve İngilizceden sonra dünyada nüfus çoğunluğuna bakıldığı takdirde en çok konuşulan beşinci dil olduğunu vurguladı.

“6 sınıfta 130 uluslararası öğrencimizle eğitimimize devam etmekteyiz”

Duman, Üsküdar Üniversitesine dünyanın çeşitli ülkelerinden uluslararası öğrencilerin gelip Türkçe eğitimlerini almakta olduklarını söyledi. Öğrencilere Türkçeyi sadece sistematik olarak değil, tüm incelikleriyle öğretmeye çalıştıklarını anlatan Duman, Türkçenin kültürel altyapısını daha iyi anlamak ve kavrayabilmek için, uluslararası öğrencilerle geziler düzenlediklerini dile getirdi.

Uluslararası öğrencilerin özellikle bu geziler ve ziyaretler sırasında dil konusunda pratik yaptıklarını ve böylece Türklerle olan iletişimlerinin daha kuvvetli bir hal aldığının altını çizdi. Duman, ayrıca bu gezi ve ziyaretler süresince öğrencileri Türk milletinin kültürü, değerleri ve sanatı ile buluşturmayı amaçladıklarını da ifade etti.

Konuşmanın ardından uluslararası öğrenciler istiklal marşını, bayrak şiirini ve daha birçok şiiri okudu. Şiirlerin yanı sıra Türkçe şarkılar söylendi ve “Kız isteme” adında bir tiyatro gösterisi sergilendi.

Etkinliğin sonunda katılım sağlayan uluslararası öğrencilere Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Zelka ve Prof. Dr. Muhsin Konuk tarafından Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın kitapları hediye edildi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Haydi Tut Elimi Derneği ve dünyadaki tüm çocukları kapsayacak şekilde projeler geliştiren ve problemlerine çözüm aramak amacıyla
  • Geçmişten günümüze medya araçlarının gelişimi ve medyanın gençler üzerindeki etkileri Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından düzenlenen "Gel
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle, Üsküdar Üniversitesi bünyesinde 2010 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Haydi Tut Elimi Derneği ve Amasya
  • Üsküdar Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı açılışı, düzenlenen bir törenle gerçekleştirildi. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Ta
  • Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Hastanesi bu yıl 17’incisi gerçekleştirilen EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS) kongresine katıldı.
  • Dünyanın 10 ülkesinden ve özerk bölgesinden Türk dilleri konuşan gönüllüler, 21-23 Ekim 2022 tarihinde Üsküdar Üniversitesi’nde gerçekleşen Wikidata İ
  • Randevu Al