Ultrason yara 'sarıyor'

Ultrason yaraları iyileştiriyor.

Ultrason yara 'sarıyor'
Paylaş:

Ultrason yaraları iyileştiriyor.

ultrasonyaraİngiltere’deki Sheffield ve Bristol Üniversitesi’nin ortak araştırma ekibi, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, ultrason sayesinde kronik yaraların iyileşme sürecinin 3’te bir oranında azaldığını ortaya çıkardı. BBC’nin haberine göre araştırmacılar, bazı kemik yaralarının tedavisinde de kullanılan ultrason teknolojisini, kolay kapanmayan ve enfeksiyon kapan kronik yaraları olan fareler üzerinde denedi. Uzmanlar sonuçların ‘oldukça etkileyici’ olduğunu fakat insanlar üzerinde de deneyler yapılması gerektiğini belirtti.

HÜCRELERİ TİTRETİYOR Araştırmaya göre, yüksek frekanslı ses dalgaları, yaranın içindeki ve etrafındaki hücreleri titretiyor. Bu süreç, hücreleri uyandırıyor ve yaralara daha duyarlı hale getiriyor. Araştırma, yaşlı ve diyabetik farelerde yaranın iyileşme süresinin 9 günden 6 güne düştüğünü gösterdi.

İYİLEŞME İÇİN UYARICI Araştırma ekibinden Doktor Mark Bass, şu bilgileri paylaştı: “Şimdilik tedavi enfeksiyonun durdurulması ve iyileşmesi temelinde yapılıyor, ultrasonla yaranın iyileşmesini sağlıyoruz. Ultrason normal iyileşme sürecini aktif hale getiriyor, bu nedenle ilgi çekici bir terapi” dedi.

Bilim insanları, gelecek yıl bu teknolojinin insanlar üzerindeki etkisini incelemeyi hedefliyor. Araştırma bulguları, deri rahatsızlıklarına dair incelemeler içeren Journal of Investigative Dermatology adlı dergide yayınlandı. BBC