UCUZ ÖLÜM ÇAKMAK GAZI

UCUZ ÖLÜM ÇAKMAK GAZI

DHA

Anne babalar dikkat! Balicilikten sonra şimdi de çakmak gazı koklama yöntemi daha hayatının baharındaki gençleri ölüme götürüyor.

 


Çocuk Ergen Erişkin Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nuran Erengin, çakmak gazının kolay ulaşılabilme ve fiyatının ucuz olması nedeniyle son dönemde çocuklar arasında kullanımının arttığını, bunun da önemli bir risk oluşturduğunu söyledi.

Dr. Erengin, çocukların madde bağımlılığı gibi kötü alışkanlıklara yönelmesinin en önemli nedenlerinden birinin ergenlik çağı olduğunu belirtti. Dr. Nuran Erengin, piyasada bağımlılık yapıcı bir sürü maddenin var olduğunu söyledi. 10- 18 yaş aralığının getirdiği birtakım özellikler olduğunun altını çizen Dr. Erengin, “Bu gruptaki çocuklar tehlikeye açıktır.

Hiçbir ergen çocuk, vücutlarına zarar verici bir maddenin alımında zarar verici olduğunun farkında olmaz. Çakmak gazını uyuşturucu madde olarak kullanmanın son dönemde ilköğretim yaşındaki çocuklar arasında yaygınlaştığını görüyoruz. Çakmak gazı hemen kana karışarak etkisini göstermesi nedeniyle, çevredekiler zor fark eder” dedi.

ÇOCUKLA KONUŞMAK GEREKİR


Dr. Nuran Erengin, ailelerinden gerekli duygusal desteği alamayan çocukların arkadaş çevresiyle madde ortamına girebileceğini hatırlattı. Dr. Erengin, “Öncelikle çocukların altyapı olarak madde kullanımına yönelmesini sağlayacak bir ortamın oluşmaması gerekir. Aileler çocuklarıyla yakından ilgilenmeli ve ruh hallerini iyi analiz etmelidir. Aile çocuğun farkına varamıyor. Burada çocuğu hafiye gibi korumadan bahsetmiyoruz. Çocukla konuşmak gerekir. Ergenlik döneminde arkadaşlık ilişkileri çok önemlidir. Arkadaşı ne yaparsa, çocukta onu yapma hissi uyanır” diye konuştu.

AİLELER FARKINDA DEĞİL

Yaşanan üzücü olaylardan sonra ailelerin, “Çocuğumuzun hiçbir derdi, hiç bir sıkıntısı yoktu” diye açıklamalarda bulunduklarını anımsatan Dr. Erengin, “Aile çocuğunun farkında değil. Çocukların duygusal boşluğu var. Sağlıklı ve uygun arkadaşların eksikliği, derslerinde başarısızlık, ailenin ilgisizliği sonucu çocuk, içindeki boşluğu bu tür maddeleri kullanarak gidermeye çalışıyor” dedi.

Dr. Nuran Erengin, sağlıklı bir gelişimi olan çocuğun durduk yerde çakmak gazı kullanmayacağını ifade etti. Dr. Erengin, şunları anlattı:

“Çakmak gazı kolay bulunabilmesinin yanında fiyatının da ucuz olması nedeniyle son dönemlerde çocuklar arasında kullanımı arttı. Tabi ki buda önemli bir risk oluşturuyor. Ekonomik durumu iyi olan çocuklar pahalı maddelere yönelirken, durumu tam tersi olanlar ise ucuz maddelere yöneliyor. Yetkililerin çakmak gazına kolay ulaşımının engellenmesi konusunda çalışma yapması gerekir.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al