UÇUŞ STRESİ UNUTTURUYOR

UÇUŞ STRESİ UNUTTURUYOR

A.A

Yolcuların uçuş stresi,  acele etmek gibi nedenlerle uçak içerisinde unuttukları eşyalar, görenleri  hayrete düşürüyor.

 


Türk Hava Yollarının (THY) kayıp eşya depoları, iç ve dış hat  yolcularının unuttukları nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, saat, gözlük, kamera,  dizüstü bilgisayar, en son teknoloji cep telefonları, alyans, ziynet eşyaları,  para cüzdanları, PC, playstation, giysiler, su ısıtıcısı, nargile, koltuk  değnekleri, sakat ve bebek arabaları, olta takımı, haç, müzik aletleri, dikiş  makinesi, kitap, dizi senaryosu, parfüm, şemsiye, raket gibi unutulan eşyalarla  dolup taşıyor.

THY Bagaj Aksaklıkları Takip Merkezi Müdürlüğünden alınan bilgiye göre,  kayıp eşya depolarına ayda iç ve dış hat yolcularınca unutulan ortalama 1500-2000  adet eşya konuluyor.

Müdürlük çalışanları, takma dişlerin, protez bacakların, kıyma ve hamur  makinesi, çiğ köfte tepsisi, lens ve kavanoz içerisinde ilaç yapmak için  getirilen bir yılanın da bulunduğu ilginç eşyaların zaman zaman depolarda  görülebildiğini belirttiler.
        
BAŞLICA UNUTKANLIK NEDENLERİ
        
Görevliler, özellikle uzun seyahatlerde kimi yolcuların uçakları evi gibi  hissettiklerini ve bu nedenle kişisel tüm eşyalarını yerlerinden çıkardığını,  yolculuğun bitiminde ise bir an önce pasaport kuyruğuna girmek ya da uçağı terk  etmek düşüncesiyle bu eşyalarını toparlayamayıp unuttuklarını ifade ettiler.

Kimi yolcuların da uçuş korkusu, stres, jetlag (uçakla seyahat esnasında  dünyanın zaman dilimleri geçilirken insan vücudunun bu hızlı zaman değişimine  adapte olamaması) ve eşyaların koltuk aralarına girmesi gibi nedenlerle uçaklarda  unutulduğunu belirten görevliler, yolculara, bu tür olaylar yaşamamaları için  kıymetli eşyalarını yerlerinden çıkarmamaları, yolculuk bitiminde eşyalarını  iyice kontrol ettikten sonra uçağı terk etmelerini öneriyor.

Görevliler, önceki yıllarda ihale ile satışa sunulan unutulmuş eşyalar  arasında takma dişler, protez bacak, kıyma ve hamur makinesi, çiğ köfte tepsisi,  lens, kavanoz içerisinde ilaç yapmak için getirilen bir yılanın da bulunduğu  unutulmuş eşyaların depolarda yer aldığını belirttiler.
        
UNUTULAN EŞYALARIN YOLCULUĞU

        
Müdürlük görevlileri, bir uçağın seferini gerçekleştirdikten sonra,  içinin kabin amiri tarafından unutulan bir eşya olup olmadığının belirlenmesi  için kontrol edildiğini, yolcular tarafından unutulan bir eşya olması durumunda  bunun bir tutanakla Uçak Temizlik Amirliğine daha sonra da kayıp eşya ofisine  teslim edilerek kayıt altına alındığını belirttiler.

Bir ay süresince ofiste bekletilen eşyaların müracaat olmadığı taktirde  kayıp eşya deposuna alındığını anlatan görevliler, depodaki eşyaların, bir yıl  olan bekleme süresinin bitiminde ihale ile satılarak gelirinin THY'ye  aktarıldığını kaydettiler.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al