Uçakların içi nasıl temizlenir?

Uçakların içi nasıl temizlenir? Uçakta enfeksiyon kapmamak için ne yapabiliriz?

Uçakların içi nasıl temizlenir?

Uçağa bindiğimizde koltuğumuzu, masamızı ve başka birçok şeyi bizden önceki sayısız insanla paylaşmış oluruz. Yolcuların taşıdığı bakteriler havayolu şirketleri açısından önemli bir sorundur. Uçakların içi nasıl temizlenir? Uçakta enfeksiyon kapmamak için ne yapabiliriz?

ABD’deki Auburn Üniversitesi Gıda Güvenliği sorumlusu James Barbaree, sorunu sürekli bir insan kalabalığına bağlıyor. “Herkes cildinde, giysisinde ve vücudunun içinde mikrop taşır. Bu mikropların bir kısmı başkalarına bulaşır ve temiz olmayan yerlerde bakteriler çoğalır” diyor.

İki yıllık araştırmalarını geçen yıl yayımlayan Barbaree ve ekibinin bulguları MRSA, koli basili ve Streptokok piyojenlerin koltuk yüzeyleri, tepsiler, güneşlikler ve tuvaletteki yüzeylerde günlerce yaşayabildiğini gösteriyor. Örneğin MRSA mikrobunun koltuk arkasında dergilerin konduğu ceplerde 168 saat yaşadığı tespit edildi.

TEMİZLİK ŞİRKETLERİ

Havayolu şirketleri bir taraftan daha iyi müşteri hizmetleri sunmaya çalışırken bir yandan da uçuş arası süreleri kısaltıp daha fazla yolcu taşıyarak kârlarını artırmak istiyor.

Yolcu uçaklarını etkili bir şekilde temizlemek iyi bir planlamayı, personel ayırmayı, lojistik ve öncelik belirlemeyi gerektirir. Bu tür hizmetleri sunan birçok temizlik şirketi vardır. Air Serve adlı firma uçakların iniş ve kalkış saatlerini takip ederek temizlik planlaması yapar. Temizlik personelini gerekli yerlere gönderir ve ne aşamada olduğunu GPS cihazlarıyla takip eder.

Bu sektörde çalışan başka bir şirket de Huntleigh USA, E-Temizlik adlı bir sistemle havayolu şirketinin temizlik süresini ve kalitesini izlemesine olanak sağlıyor.

ÖNCELİKLİ ALANLAR

İç hatlarda uçan uçaklar daha sık sefer yaptıkları için onların temizliğine daha az zaman ayrılır. Bu durumda birinci sınıf ve ‘business class” bölgelere, koridora ve tuvaletlere öncelik verilir. Diğer alanlarda ise hızlı bir süpürme, çöp toplama ve belki dezenfektan bezlerle açılır-kapanır masaları silmeye zaman vardır.

Gece boyunca havaalanında kalacak olan uçaklara ise daha ayrıntılı temizlik yapılır. Bir de kapsamı ve sıklığı havayolu şirketine göre değişen tam temizlik vardır. Örneğin Lufthansa her 500 uçuş saatinin ardından jetlerini tepeden tırnağa temizletir. Singapur Havayolu ise ayda bir yaptığı bu işlemi havalandırma cihazlarına ve diğer teknik bölgelere de uygular.

Temizlik ekipleri uçağın türüne ve yerde kalış süresine göre temizliğe zaman harcar. Örneğin iç hatlar uçağının kaba temizliğini bir kişi 40 dakikada, daha büyük bir uluslararası uçağınkini ise 5 saatte yapabilir.

TUVALETLER

Temizlik ekiplerinin özen gösterdiği bölgelerden biri tuvaletlerdir. Yolculuk boyunca en sık kullanılan küçük alanlar olduğu için en fazla kalite bozumuna uğrayan yerlerdir. Fakat bazı kısa mesafe uçuşlarında iki-üç uçuşta bir temizlik ve foseptik tank boşaltması yapan şirketler vardır. Oysa bu şirket için yalancı bir tasarruftur. Uçak ağırlaştıkça daha fazla yakıt yaktığı gibi, sınırlı ve kalitesiz bir servis yolcuları mutsuz edecektir.

Özel temizlik maddeleriyle uçaktaki her bir tuvaleti temizlemek 10 dakika kadar sürer. Dış temizlik de en az o kadardır. Foseptik tank boşaltılır ve temiz su deposu yeniden doldurulur. Uzmanlar bugünkü temizlik yöntemlerinin 25 yıl öncekiyle aynı olduğunu söylüyor.

NE YAPMALI?

Ancak uçağın temizliğine dair net standartlar belirlenmemiştir. Her havayolu kendi standardını belirler. Temizlik şirketleri de bunları uygular. Fakat Barbaree bunun yeterli olmadığını söylüyor. “Bakteri ve virüs bulaşmasını asgariye indirmek için temizlik protokol ve kurallarını geliştirmek gerekir” diyor.

PEKİ, UÇUŞ SIRASINDA MİKROP KAPMAMAK İÇİN YOLCULAR NE YAPABİLİR?

- Tuvaletten çıkmadan önce elleri yıkamak; buradaki su kalitesi çok iyi olmayabileceğinden elleri ayrı bir dezenfektanla ovmak; tuvalet kapısını ise kağıt peçeteyle tutmak;

- Dezenfektan peçetelerle masayı silmek;

- Tercihen şişelenmiş bol su içmek.

Havayolu şirketleri en azından uçaklarını düzenli temizletiyor. Peki, sürdüğümüz arabalara ya da kullandığımız cep telefonlarına ne demeli? Dünyayı mikroplarla paylaşıyoruz paylaşmasına da hiç değilse bizden biraz uzak tutmak için biraz daha çaba gösterebiliriz.

DAILY NEWS

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Randevu Al