TV İZLEMEK ÖLDÜREBİLİR

TV İZLEMEK ÖLDÜREBİLİR

AFP

Televizyonun başında çok uzun saatler hareketsiz kalmak, erken ölme riskini artıyor. İşte detaylar.

Avustralya'da 6 yıl boyunca herhangi bir kalp rahatsızlığı bulunmayan 25  yaş üzeri 8 bin 800 kişi üzerinde yapılan araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı.

Araştırmaya göre, günde 4 saat veya daha fazla televizyon karşısında  kalanların, 2 saatten az izleyenlere göre kalp rahatsızlığından ölme ihtimali  yüzde 80 daha fazla. Bu kişilerin herhangi bir sebepten ölme olasılığı da az TV  izleyenlere göre yüzde 46 fazla.

Bunun yanı sıra televizyon karşısında harcanan her ek bir saat, kalp  rahatsızlığından yaşamını yitirme riskini yüzde 18, genel sebeplerden ölüm  riskini de yüzde 11 artırıyor.

Katılanların yaşları, sigara kullanımı, tansiyonları gibi sağlık konuları  hesaba katıldığında bile bu oranların değişmediği belirtiliyor.

SEBEP: HAREKETSİZ KALMAK
        
Bu "tehlikeli" durumun nedeni ise televizyonunun kendisi değil.  Araştırmayı yöneten Dr. David Dunstan, sorunun, televizyon karşısında "yanlış  oturmaktan" kaynaklandığını belirtiyor.

Araştırmaya göre, çok uzun süre televizyon izlemek, çok uzun süre oturmak  anlamına geldiği için, bu sürede kaslar hareket etmiyor ve böylesine uzun süreli  hareketsizlik metabolizmayı bozuyor. Dahası, sonrasında egzersiz yapmak  televizyon karşısında çok oturmanın getirdiği olumsuz sonucu telafi etmiyor.

Dunstan, insanların TV izlerken de aktif olabileceğine dikkati çekerek,  reklam aralarında ayağa kalkılması, dolaşılması ve TV izlerken bazı egzersizler  yapılması tavsiyelerinde bulundu.

Araştırmanın detayları American Heart Association Journal'in 26 Ocak  sayısında yayımlanacak.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al