TV çocuğu suça yöneltiyor

TV çocuğu suça yöneltiyor

Televizyonlardaki şiddet görüntüleri, çocukları olumsuz etkiliyor. Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, çocukları suç işlemeye yönlendiren etkenlerin en başında, arkadaş çevresi ve televizyon geliyor.


TV çocuğu suça yöneltiyorHacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülin Günşen İçli tarafından yapılan "Sokakta Yaşayan, Suç İşleyen ve Suça Maruz Kalan Çocuklar: Ankara ve İstanbul Örneği, Çözümler ve Öneriler" araştırmasına göre, çocukları suç işlemeye yönlendiren etkenlerin başında arkadaş çevresi ve televizyon geliyor.

TÜBİTAK destekli ve Polis Akademisi'nce yönetilen araştırma, toplam 1526 çocuk ve gençle görüşülerek yapıldı. Görüşülen çocukların yüzde 87,5'ini erkekler oluşturuyor. Araştırmaya katılan çocukların yüzde 40,5'i ilköğretim mezunu, yüzde 18,2'si lise öğrencisi ve yüzde 3,5'i lise mezunu; bunların yüzde 42,2'si evde, yüzde 35'i cezaevinde, yüzde 19,5'i de bir merkezde ya da kurumda yaşıyor. Araştırmadan çıkan çarpıcı sonuçlardan bazıları şöyle:

AİLE İLİŞKİLERİ:

Görüşülen çocukların tamamına yakını evden ayrılma nedeni olarak "aileleriyle ilgili problemleri" gösteriyor. Çocukların yüzde 22,8'i parklarda, yüzde 13,5'i inşaatlarda ve terk edilmiş binalarda kalıyor.

SİGARA-UYUŞTURUCU:

Gruptakilerin yüzde 71,1'i sigara içtiğini, yüzde 24,9'u ise daha önce uyuşturucu bir madde kullandığını belirtti.

ŞİDDET-TACİZ:

Araştırmaya katılan çocukların yüzde 11,1'i "tecavüz" veya "tacize" maruz kaldığını söyledi. Bunların yüzde 55,4'ü tanımadıkları biri, yüzde 21,6'sı ise arkadaşı tarafından taciz veya tecavüze uğradığını belirtti. SUÇ: Görüşülen çocuklardan yüzde 37,2'sinin ilk işlediği suç "gasp, dolandırıcılık, yankesicilik ve kapkaç", yüzde 15,4'ünün "adam öldürme, yaralama, darp", yüzde 9,4'ünün ise hırsızlık. Çocukların yüzde 27,4'ü ilk suçunu "para için" işlediğini ifade etti. Yüzde 39,7'si suç işleme fikrini "çevresi", "arkadaşları" ve "televizyondan" edindiğini söyledi.

OKULU SEVİYORLAR:

 Araştırmaya katılan çocukların yüzde 87'si okulu sevdiğini belirtirken, yüzde 41,9'u okula gitmediğini ifade etti.

AİLELERİN EĞİTİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Araştırmanın, "Çözümler ve Öneriler" bölümünde çocukların önemli bir kısmının durumlarından ailelerini ve arkadaşlarını sorumlu tuttuğunu belirten Prof. Dr. Tülin Günşen İçli, ailelerin eğitilmelerinin önemine dikkati çekti. Kalabalık aileye sahip olan çocukların daha çok "istismar, ihmal ve ekonomik yetersizlik gibi problemlerle karşılaştıklarını" Belirten İçli, "Aile ilişkilerini güçlendirici aileye yönelik öğrenim programları düzenlenmesi, aile planlamasının öneminin vatandaşlara anlatılmasını" önerdi.

 "Köyden kente göç konusunda makro tedbirlerin alınması gerektiğini" ifade eden İçli, koruyucu önlemlerle göçün neden olabileceği olumsuz durumların önünün kesilebileceğini kaydetti. İçli, ayrıca tiner gibi kimyevi maddelerin amacı dışında çocuklar tarafından kullanımını ve çocuklara satışını yasaklayan yasal düzenlemelerin yapılmasını önerdi.

KAYNAK: //www.bugun.com.tr
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al