TV BAĞIMLILIĞINI AZALTIN

TV BAĞIMLILIĞINI AZALTIN

Zaman

Çocuğunuzun izlediği televizyon ya da oynadığı video oyunlarının süresi hakkında endişeleriniz mi var?

 


Bazı programlar eğitici amaçlı olsa da aşırı televizyon mutlaka çocuklarınıza zarar verir. Peki bu durumdan çocuklarınızı nasıl koruyacaksınız?

Mayo Clinic'te yer alan habere göre, uzun süre bir ekrana bakmak ciddi problemlere yol açabiliyor. Bu nedenle Amerikan Pediatri Derneği, çocukların televizyon izleme saatini bir ya da en fazla iki saat ile sınırlandırmanızı öneriyor.

İşte uzun süre ekran karşısında oturmanın yol açtığı problemler:

Obezite: Günde 2 saatten fazla televizyon izleyen çocuklarda , aşırı kilolu olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyen uzmanlar, "Çocuklar ne kadar fazla televizyon izlerse yatağa geç gidiyorlar, uykusuz kalıyorlar ve davranış problemleri oluşuyor" diye konuştular.

Günde 2 saatten fazla televizyon ya da bilgisayarın önünde vakit geçiren ortaokul çocuklarının duygusal, sosyal sorunlar ile dikkat problemlerine daha yatkın oldukları görüldü. Ayrıca video oyunlarının da çocuklarda dikkat problemleri riskini artırdığı belirtiliyor. Bu çocuklarda şiddet eğiliminin daha fazla olduğunu açıklayan araştırmacılar, yine bu çocukların oyuna daha az zaman ayırdıklarını ve aktif oyunlar oynamadıklarını kaydettiler. Ekran karşısındaki zamanı nasıl sınırlamalısınız?

Öncelikle işe çocuğunuzu gözlemleyerek başlayın. Bu sırada televizyon izlediği, video ya da bilgisayar oyunu oynadığı zamanın miktarını kısaltmak için basit adımlar atabilirsiniz. Çocuğunuz ders çalışırken televizyon da arka planda çalışıyorsa ve siz de izlemiyorsanız kapatın. Televizyonları ve bilgisayarları yatak odalarında bulundurmayın. Oturma odasında ya da salona yerleştirin ve böylece çocuğunuzun ekran karşısında geçirdiği zamanı ve girdiği internet sitelerini gözlemleyebilirsiniz.

Televizyonun karşısında bir şey yemeyin. Buna izin verirseniz çocuğunuzun televizyon karşısında geçirdiği zaman artacak. Hafta içinde çocuğunuzun serbest kaldığı zaman sınırlıdır. Bu zamanın hepsini televizyon ya da bilgisayar karşısında geçirmesine izin vermeyin.

Ödevini bitirince bilgisayarı ve televizyonu ödül olarak ona sunmayın. Kitap okuma, spor yapma ya da yeni bir oyun bulma konusunda onu yönlendirin. Kendiniz de ekran karşısında geçirdiğiniz zamanı sınırlandırıp çocuğunuza rol model olun. Ekran karşısında geçirilen zaman evde tansiyonu yükseltiyorsa, televizyonun ve bilgisayarın fişlerini çekin, bilgisayar oyunlarını bir süreliğine kaldırın. Sadece haftada bir günü ekran karşısında geçirmek için ayırın.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al