Deprem Travma Psikolojisi

TUZ BEYİNE ZARAR VERİYOR

TUZ BEYİNE ZARAR VERİYOR

AFP

Çok tuzlu besinlerle beslenmek, beyin kanaması ve kalp-damar hastalıkları riskini artırıyor. İşte önemli detaylar.

Dünya Sağlık Örgütü'nün beslenme merkezi ve Warwick Üniversitesi'nin  yaptığı araştırma, çok tuzlu yiyeceklerle beslenmenin kalp ve damarlara olan  olumsuz etkilerini bir kez daha gözler önüne serdi.

Araştırmacılar, günlük tuzlu yiyecek tüketimi ile beyin kanaması ve  kalp-damar hastalıkları arasındaki ilişkiyi incelemek üzere 170 binden fazla  kişinin katıldığı 3,5 ila 19 yıl süren 13 araştırmayı değerlendirdi.

Sonuçları "British Journal of Medicine" dergisinde yayımlanan kapsamlı  araştırma, çok tuzlu besinler tüketmekle beyin kanaması ve kalp-damar  hastalıkları riski arasında doğrudan bağlantı olduğunu gösterdi.

Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinin internet sitesinde de yer alan  konuya ilişkin makalede, bilim adamları, günde 5 gramdan az tuz tüketiminin beyin  kanaması riskini yüzde 23, kalp-damar hastalıkları riskini yüzde 17 indirdiğine  dikkati çekti.

Ekmek, bisküvi, sucuk, salam, sosis, peynir, pizza, sandviç, sos, kek,  çörek ve hazır gıdalarda tuz oranının fazla olduğunun belirtildiği makalede,  tarım-gıda sanayisinde tuzun, besinlerin tadını, görünüşünü güzelleştirmek,  kıvamını ayarlamak, ömrünü ve bazen de gramını artırmak gibi birçok amaçla  kullanıldığı vurgulandı.

Makalede, tuzun yüksek tansiyonu tetiklediği, bunun da kalp-damar  hastalıklarına zemin hazırladığı uyarısında bulunulurken, kalp yetmezliği ya da  böbrek hastalıkları olanlar ile şeker hastalarının tuz kullanımına çok daha fazla  dikkat etmesi gerektiği belirtildi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al