Türkler en çok bundan şikayetçi

BM’nin yayınladığı “Bir Milyon Ses: İstediğimiz Dünya” araştırmasına göre Türk halkı en çok cinsiyet eşitsizliğinden şikâyetçi.

Türkler en çok bundan şikayetçi

BM’nin yayınladığı “Bir Milyon Ses: İstediğimiz Dünya” araştırmasına göre Türk halkı en çok cinsiyet eşitsizliğinden şikâyetçi.

sikayetBirleşmiş Milletler (BM) üyesi 193 ülkeyi kapsayan ve yaklaşık 1.3 milyon kişi üzerinde yapılan araştırmada Türkiye’de 9 bin 839 kişi ile 9 farklı tematik iletişim yöntemi kullanılarak görüşüldü. BM’nin 2015 Binyıllık Kalkınma Hedefleri kapsamında hazırlanan raporun Türkiye ile ilgili bölümünde, yapılan tüm görüşmelerde cinsiyet eşitsizliğinin temel konu olarak öne çıktığına dikkat çekildi.

GELİR VE EĞİTİM ADALETSİZ

Ankete katılanların yüzde 44’ünün bu alanda durumun 2015 sonrasında daha iyiye gideceğine inandıklarını belirtmeleri olumlu bir gösterge sayıldı. Araştırmaya katılan Türkler eşit gelir dağıtımı ve eşit eğitim fırsatları konusunda ise o kadar iyimser olmadılar. Rapora göre Türklerin yüzde 60’ı gelir eşitsizliğinin 2015 sonrasında bile azalmayacağına inanıyor. Kısa vadede eşit eğitim imkânının azalmayacağına inanların oranı ise yüzde 45.

RAPORDAN TÜRKİYE GÖZLEMLERİ

Kastamonu ve Kütahya uyarısı - Çocuk evlilikleri endişeleri sürüyor. - Kırsal kesimlerden şehirlere göç eşitsizliği azdırıyor. Bu etkilere en çok Kastamonu ve Kütahya’dan İstanbul’a göç edenler üzerinde rastlandı. Yardımla sorun çözülmüyor - Türkiye’de çevreyi korumayı öncelik olarak görenler; gençler, kadınlar, hükümet temsilcileri ve ikinci derece ve üzeri öğrenim tamamlamış insanlar. Türkiye’de bazı sendika ve işyerleri yeşil ekonomiyi istihdam yaratma potansiyeli olarak görüyorlar. - Türkiye’de yapılan istişarelerde dar gelirli halka yapılan bazı insani yardımlar, sorunların köküne inilerek çözülmesine engel oluşturuyor. Razi CANİKLİGİL
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Erkeklerin hoşlanma belirtileri Nelerdir; Erkekler bir kadından hoşlandığında neler yapar, nelerden uzak durur, karşı tarafa nasıl aşk sinyalleri gönd
  • Hayattan keyif almanın ve sahip olduklarımıza minnettar olmanın 14 yolu.
  • Randevu Al