TÜRKİYE'NİN RİSK HARİTASI

TÜRKİYE'NİN RİSK HARİTASI
Paylaş:

A.A
        
Dünyada 17 ülkede yürütülen çalışmada, Türkiye'de 35-70 yaş aralığında diyabet oranı yüzde 14,7 olarak tespit edildi.

Dünya genelinde 17 ülkede devam eden ve on iki yıllık ileriye dönük  epidemiyolojik bir araştırma olan “PURE” çalışmasının sonuçları belli oldu.

Türkiye ayağı Metabolik Sendrom Derneği tarafından yürütülen çalışma ile  Türkiye'de bulaşıcı olmayan hastalıklar konusunda en önemli veri tabanını  oluşturuldu.

İstanbul, Kocaeli, Nevşehir, Aydın, Antalya, Samsun, Malatya ve Gaziantep  yürütülen ve toplam 4 bin 57 kişinin katıldığı PURE çalışmasına, kırsal ve  kentsel bölgeden ve düşük, orta, yüksek ekonomik gruplardan 35-70 yaş arası 2 bin  463 kadın, bin 594 erkek kişi alındı. Çalışma kapsamında 2 bin 578 hane ziyaret  edildi ve buralarda tüm hane halkına ait bilgiler toplandı.

Metabolik Sendrom Derneği Başkanı ve PURE Çalışması Ulusal Koordinatörü  Aytekin Oğuz, çalışmada en çok öne çıkan  sonucun diyabet değerleri olduğunu söyledi. Çalışmaya katılanların 12 yıl boyunca  takip edileceğini belirten Oğuz, 3 yılda bir ölçümlerinin yineleneceğini ve yeni  veriler toplanacağını kaydetti.
        
“DİYABET GÖRÜLME SIKLIĞI KENTLERDE 2 KAT FAZLA”
        
Türkiye'de diyabet görülme sıklığının artış gösterdiğinin tespit  edildiğini belirten Oğuz'un çalışma sonucuna ilişkin verdiği bilgiye göre, 35-70  yaş aralığında yüzde 14,7 oranında diyabet görülüyor. Pre-diyabeti olan yani  gizli şekeri olanların oranı ise yüzde 9,6. Diyabeti ve pre-diyabeti olan  kişilerin oranı yüzde 24-25 civarında bulunuyor.

Yapılan çalışmaya göre 35 yaş üstü 4 kişiden birinin kan şekeri değerleri  normal sınırında değil. Her 4 diyabetliden 3'ü kan şekerini kontrol edemiyor.  Diyabet sıklığı 50 yaşından sonra artış gösteriyor, 60 yaşından sonra oran yüzde  30'lara çıkıyor. Diyabet görülme sıklığı kentlerde diğer illere oranla yüzde 2  oranında daha fazla görülüyor.