Deprem Travma Psikolojisi

Türkiye'de seyahate çıkanlar azalıyor

Türkiye’de seyahate çıkanların sayısında azalma sürüyor. Seyahate çıkanlarda yılın ilk çeyreğinde yaşanan yüzde 16’lık düşüşün ardından, ikinci çeyrekte tatile çıkanlar da yüzde 3.2 azaldı.

Türkiye'de seyahate çıkanlar azalıyor

Türkiye’de seyahate çıkanların sayısında azalma sürüyor. Seyahate çıkanlarda yılın ilk çeyreğinde yaşanan yüzde 16’lık düşüşün ardından, ikinci çeyrekte tatile çıkanlar da yüzde 3.2 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Hanehalkı Yurtiçi Turizm verilerine göre, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan ikinci çeyrekte, yurtiçinde ikamet eden 12 milyon 633 bin kişi seyahate çıktı.

turkiyeseyahatSEYAHAT SAYISI AZALDI

Seyahate çıkanların bir ve daha fazla geceleme kaydı ile ülke içinde yaptıkları toplam seyahat sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3.2 azalarak 15 milyon 710 bin seyahat olarak gerçekleşti.

HARCAMALAR YÜZDE 10.1 ARTTI

Yerli turistlerin seyahat sayılarındaki azalmaya karşılık, yurtiçinde yaptıkları seyahat harcamaları 2014 yılı II. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10.1 artarak 4 milyar 689 milyon liraya çıktı.

SEYAHAT BAŞINA 298 LİRA

Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 87 milyon 273 bin geceleme yaptı. Ortalama geceleme sayısı 5.6 gece, seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 298 lira oldu.

KİŞİSEL SEYAHATLER

Yurtiçi turizm harcamasının yüzde 91,9’una karşılık gelen 4 milyar 308 milyon lirası kişisel, yüzde 8.1’ine karşılık gelen 380 milyon lirası da paket tur harcamaları oluşturdu.

YAKINLARI ZİYARET AĞIRLIKTA

Seyahate çıkış amacı "yakınları ziyaret” olanlar yüzde 66.5 ile ilk sırada yer aldı. Seyahate çıkış nedenlerinde ikinci sırada yüzde 16.6 ile "gezi, eğlence, tatil", üçüncü sırada ise yüzde 9 ile "sağlık" yer aldı.

AKRABA EVİNDE KALDILAR

Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 65 milyon 789 bin geceleme sayısı ile en çok "akraba, arkadaş evinde" kaldı. Geceleme sayısında ikinci sırada 6 milyon 994 bin geceleme ile "otel" yer alırken, "kendi evi" 6 milyon 985 bin geceleme sayısı ile üçüncü sırada yer aldı. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al