Deprem Travma Psikolojisi

' Türkiye-Rusya ilişkileri mutlaka düzelecektir'

Gazeteci Cenk Başlamış: Türkiye-Rusya ilişkileri mutlaka düzelecektir…

' Türkiye-Rusya ilişkileri mutlaka düzelecektir'

Üsküdar Üniversitesi’nde düzenlenen söyleşide gençlerle bir araya gelen deneyimli gazeteci Cenk Başlamış, komşumuz Rusya ile ilişkilerin önümüzdeki uzun süreçte mutlaka düzeleceğini söyledi.

Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşkede gerçekleşen söyleşide 21 yıl Rusya’da gazeteci olarak görev yapan Cenk Başlamış, Türkiye-Rusya ilişkileri başta olmak üzere önemli değerlendirmelerde bulundu.

İletişim Fakültesi’nin düzenlediği programda gazeteci adaylarına tecrübelerini de aktaran Başlamış, “21 sene Rusya’da gazetecilik yaptım ama saha muhabirliğinin önemini tekrar tekrar kavrıyorum. Siz de bu işi seviyorsanız alanınız belli mutlaka sahada olmaya çalışın” tavsiyesinde bulundu.
 
Putin karizmatik değil, sıradan biri

Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Başlamış, bir öğrencinin “Putin karizmatik bir lider olabilir mi?” sorusu üzerine “Putin karizmatik bir lider değil. Bir an için Putin isminin başındaki Rusya Devlet Başkanı sıfatını kaldırın ve bir de o gözle bakın karizmatik mi değil mi? Putin’in geçmişinde ajanlık var. KGB ajanı... Ve ajanların kişiliksiz bir yüzü olmalı Putin de öyle. Normal, sıradan bir yüze sahiptir. 90'lar boyunca sıkıntı ve kriz içinde olan Rusya'da başkan olarak seçildi Putin. Hatta o kadar sıkıntılıydı ki Sovyetler Birliği gibi Rusya’nın da dağılabileceği konuşuluyordu” yanıtını verdi.

“Benim bir iddiam var; Rusya istediği kişiyi başkan yapabilme propaganda gücüne sahiptir” diyen Başlamış, “Propagandası o kadar güçlü yapıldı ki Putin sporcu, sosyal her alanda boy gösterebilecek, gerektiğinde de masaya yumruğunu vurabilecek bir şahıs olarak sunuldu. Kısacası bir medya operasyonu ile karizmatik bir Putin imajı oluşturuldu” dedi.

' Türkiye-Rusya ilişkileri mutlaka düzelecektir'Gazeteci Cenk Başlamış, “Uçak meselesi üzerinden Putin’in diplomatik duruşunu nasıl anlatabiliriz, savaşa götürebilir miydi?” sorusu üzerine de şunları söyledi:

“Bence hayır. Ruslar, Türk hava sahasını ihlal ediyorlar, bizimkiler uyarıyor.  Sonunda da siyasi olarak karar alınıp düşürülüyor uçak.  Ama sonrasının pek düşünüldüğünü sanmıyorum. Çünkü çok amatörce davrandı bizimkiler… Rusların niye bu kadar bozulduğuna da değinecek olursak; Suriye de bir harekât başlatmıştı. Ve Rusya’nın popülerliği zarar gördü. Ve düşüren biz değil Amerika olsaydı tepki daha hafif ve farklı olacaktı.”

Cenk Başlamış, bir soru üzerine de Rusya ile yakın gelecekte şu an için bir anlaşma görünmediğini belirterek “Ama sonsuza kadar da böyle sürecek değil. Neticede bizim komşumuz, tahminimce ilerleyen zamanda tekrar el sıkışmalar başlayacaktır” dedi.

ÜHA

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi'nin yeni rektörü Prof. Dr. Nazife Güngör oldu. Prof. Dr. Nazife Güngör, 14 Mart 2023'te yayımlanan Resmî Gazete kararına göre Üsk
  • Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi ve Üsküdar Belediyesi iş birliğinde depremzede ailelere ve çocuklarına yönelik psikolojik destek buluşması g
  • Üsküdar Üniversitesi, 10 yıldan bu yana Pozitif Psikoloji dersleri veriyor.
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve Travma Sonrası Büyüme” temasıyla düzenlenen 5. Uluslararası Po
  • “Gelecekte hayat kolaylaşabilir ancak insan kalmak çok kolay olmayabilir”
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Pozitif Psikoloji Kongresi, “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve T
  • Randevu Al