Türkiye'nin risk haritası

Türkiye’nin risk haritası ve Koronafobi haritasında dikkat çeken benzerlik…

Türkiye'nin risk haritası

Üsküdar Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin “Türkiye Koronafobi ve Salgınla İlişkili Duygu Çalışması” başlıklı araştırmanın sonuçları ile dün akşam açıklanan Covid-19 bölge haritası arasında ilginç bir bağlantı ortaya çıktı.

“Covid-19’dan en çok korkan bölge Doğu Anadolu olmuştu”

Üsküdar Üniversitesi Epidemiyolojik Araştırmalar Çalışma Grubu tarafından, 2020 Nisan ayında 81 ilde 6 bin 318 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen “Türkiye Koronafobi ve Salgınla İlişkili Duygu Çalışması” başlıklı araştırmada Koronavirüsün toplum psikolojisine yansımaları araştırılmıştı.

Araştırma sonuçlarında Covid-19’un korku ve kaygı açısından en çok Doğu Anadolu ve Ege’yi etkilediği ortaya konulmuştu. “Koronavirüsten çok korkuyorum” diyenlerin oranı Doğu Anadolu’da %50, Ege’de % 49 olurken, bu oranı %47 ile Akdeniz bölgesi izlemişti. Marmara, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da bu oran %43, Karadeniz bölgesi ise %41 ile en az korkan bölge olarak tespit edilmişti.

Prof. Dr. Tarhan: “Korku bazen korur, cesaret bazen risk yaratır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısının ardından yaptığı açıklamada Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ilin risk gruplarına göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olarak renklendirilerek Türkiye'nin risk haritası oluşturulduğunu ifade etti.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ise TGRT Haber canlı yayında yaptığı değerlendirmede Üsküdar Üniversitesi tarafından 2020 Nisan ayında yapılan araştırma ile açıklanan riskli bölgeler arasında ilginç bir bağlantı olduğu görüldü.

Tarhan; “Bu akşam açıklanan harita bölgelerle bizim Nisan ayında yaptığımız araştırmanın sonuçları arasında ilginç bir bağlantı var. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde Covid-19’dan korkma oranı daha yüksekti. %50’ye yakındı. Mesela Karadeniz’de %40’larla daha düşüktü. Bugünkü harita da Covid-19’dan kendini koruyanların oranının en fazla olduğu bölgelerimizi Doğu ve Güneydoğu bölgelerimiz. Bu bölgelerdeki korku, demek ki sağlıklı bir korkuymuş. Doğu ve Güneydoğu bölgelerimiz daha bilinçli davranmış. Korku bazen korur, cesaret bazen risk oluşturur.” İfadelerini kullandı.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Tırnak yeme alışkanlığı olan ve alışkanlıktan vazgeçemeyen kişiler dikkat! Tırnak yiyenler koronavirüs riski altında. Salgın sürecinde tırnak yemeye d
  • Bu pandeminin ortadan kalkmasını sağlayacak en önemli faktör aşıdır! Biz bu pandemiyi aşıyla ortadan kaldıracağız. Covid-19 geçirenler de mutlaka aşı
  • Yenidoğanlar, Covid-19 riskine karşı nasıl korunmalı? Anne ve bebeğin olabildiğince az insan ile temas etmesi gerekir. Bebek ile anne yatağının aynı o
  • Kurban Bayramı’nın bu yıl Covid-19 pandemisi nedeniyle farklı bir atmosferde geçeceğini belirten uzmanlar, önlemlere uyulmasının bu bayramda daha da ö
  • Yeni normal hayat ve yazın gelmesiyle birlikte tatil planları da arttı. Covid19 sürecinde tatillerinizi Planlayın, Esnek Olun, Güvenli Seyahat Edin.
  • Randevu Al