Türkiye'nin nüfusu 80 milyonu aştı

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros, dün itibariyle Türkiye’de kayıtlı Suriyeli sığınmacıların 2 milyon 503 bin 426, diğer ülkelerden sığınanların 137 bin kişi olduğunu açıkladı. Bu rakamlarla birlikte Türkiye'nin nüfusu 80 milyonu aştı.

Türkiye'nin nüfusu 80 milyonu aştı

Toros’un Meclis’te Mülteci Hakları Alt Komisyonu’na verdiği bilgiler, Türkiye’deki nüfusun resmi olarak 80 milyonu aştığını ortaya koydu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 31 Aralık 2014 itibariyle nüfusu 77 milyon 695 bin 904 kişi olarak bildirmişti. TÜİK’in projeksiyonlu hesaplamasına göre Türkiye, 2015’i, 78 milyon 150 bin kişi dolayında tamamlayacaktı. Toros’un verdiği bilgilere göre, kayıtlı sığınmacı sayısıyla birlikte Türkiye’deki nüfus en az 80 milyon 336 bine ulaştı.

1923-1997 arasında Türkiye’nin 1 milyon 600 bin sığınmacı kabul ettiğini vurgulayan Toros, bu sayının 1997-2011 arasında 2 milyon sığınmacıya çıktığını bildirdi. Buna göre tüm Cumhuriyet tarihindekinden daha fazla sığınmacı son 5 yılda geldi. Toros, “Türkiye tarih boyunca göç hareketlerine maruz kalmıştır. Yaptığımız çalışmalara göre kalmaya da devam edecektir. Geçmişte transit ülkeyken artık hedef ülke konumuna da gelmiş durumdayız” dedi.

80 MİLYON AŞILDI

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri verilerine göre Aralık 2014 itibariyle Türkiye’nin veri tabanında 81 milyon 129 bin 305 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kayıtlı. Vatandaşların 3 milyon 739 bin 669’u yurtdışında. Türkiye’ye yerleşen sığınmacılar da yıllar içinde vatandaşlığa kabul edildiğinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 84 milyonu bulacak. TÜİK bu rakama 2023’te ulaşılacağını öngörmüştü.

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Yaşlılık ve yaşlanma beyinden başlıyor. Merak ve hayret etmek, risk almak beyni genç tutuyor." dedi.
  • İlk yalanlar çocuklukta başlıyor…
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • İç disiplini olmayan bir kimsenin zevk tuzaklarına kolayca düştüğünü belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şu anda bütün dünyada, gelişmiş ül
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ruh Sağlığı ve Din Ul
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Amacı olmayan insan hayat yolculuğunda kaybolur” dedi.
  • Randevu Al