Türkiye’nin ilk bağımlılık danışmanlığı ve rehabilitasyon programı açıldı

Bağımlılık, ülkemizde ve dünyada gittikçe artan bir sorun olarak karşımıza çıkarken bağımlılıkla mücadelede profesyonellerin eğitimi ve bu alandaki uzmanlıklar da büyük önem taşıyor.

Türkiye’nin ilk bağımlılık danışmanlığı ve rehabilitasyon programı açıldı

Bu alanda ciddi personel açığı bulunurken, Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde açılan Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Programı ile bağımlılık danışmanlarının yetiştirilmesi hedefleniyor.

Türkiye’nin ilk bağımlılık danışmanlığı ve rehabilitasyon programı açıldıÜsküdar Üniversitesi bağımlılıkla mücadelede ülkenin nitelikli uzman ihtiyacını karşılama adına lisansüstü eğitim programlarını çeşitlendirdi. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü çatısı altında açılan Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Programı, bağımlılık danışmanlığı ve rehabilitasyonu kapsaması açısından Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü, NPİSTANBUL Hastanesi AMATEM Koordinatörü Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, bir beyin hastalığı olarak değerlendirdiği bağımlılık hekimliğinin tıbbi tarafının yanı sıra psikolojik, sosyolojik ve felsefi yönünün de bulunduğunu söyledi.

Bağımlıların sayısı artarken bu alandaki personel açığı da büyüyor

Böyle olunca bağımlılığın diğer bilim dallarını da ilgilendirdiğinin altını çizen Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

 “Hastamızın tıbbi tedavisi ve rehabilitasyonunu yaparken diğer bilim dallarına da ihtiyacımız oluyor, özellikle de bağımlılık danışmanlarına. Ülkemizde bağımlılık gittikçe artan bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikli olarak sadece ülkemizde değil, bütün dünyada haz ilkesine yönelme olduğundan özellikle hazza yönelik bir davranışın sonucunda davranışsal madde bağımlılığının gelişiminde yıllar içinde artış gözleniyor. Ancak aynı yükseliş tedavide ya da hastalığın yönetiminde görev alacak eğitilmiş personel noktasında görülmüyor. Burada bir eksiğimiz var. Personel eksiğini doktorlar ya da yardımcı sağlık personeli veya psikologlarla çözmeye çalışıyoruz ama onlar da yeterli değil. Bu ihtiyaca istinaden yaşanan ciddi boşluğu dolduracak ve bağımlılık danışmanı olarak eğitim görecek bir program hazırladık.”

Deneyimli hocalarla klinikte çalışma olanağı sunuyoruz

Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Programı olarak bu alandaki ihtiyacı karşılamayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, öğrencilere önemli avantajlar sunduklarını söyledi. İngilizce ve Türkçe psikolojisi eğitimleriyle çok deneyimli bir üniversite olduklarını belirten Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi’nde AMATEM birimlerinin olmasının da öğrencilerin eğitiminde ciddi avantaj sağladığını kaydederek şunları söyledi:

“Ben de danışman olarak burada çalışıyorum. Biz zaten çok uzun zamandan beri dünyadaki tüm tedavi olanaklarını hastalarımıza sunan, bu anlamda ilaç tedavisi, somatik tedavi ya da psikoterapiyi rehabilitasyonla birlikte sunmaya çalışan ekibiz. Öğrenci arkadaşlarım bir taraftan hem bu konunun uzmanı hocalardan teorik bilgiyi alacaklar öte yandan bu konuda klinik deneyimi olan hocalarla bizzat klinikte çalışma şansları olacak. Öğrencilerimiz bireysel olarak bağımlılıkla ilgili danışman olarak da staj yapma imkânına sahip olacak. Özellikle tezli olan grup, tez sırasında ve diğer dönemde de direkt olarak bağımlılık danışmanı olarak stajlarını ve pratiklerini yapabilecekler. Bu anlamda da ilkiz”

Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde ayrıca Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, İş Sağlığı ve Güvenliği, Nörobilim, Sağlık Yönetimi ve Sosyal Hizmet Yüksek Lisans programları ile Hemşirelik Anabilim Dalı ile Sağlık Yönetimi doktora programları yer alıyor.

Ayrıntılı Bilgi İçin:

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Aralarında AK Parti Milletvekillerinin yanı sıra ilçe kaymakamı, belediye başkanı, ilçe milli eğitim müdürü, emniyet müdürlerinin de olduğu Üsküdar İl
  • Üsküdar Üniversitesi, 2021-2022 Akademik Yılı mezuniyet töreniyle 9’uncu dönem mezunlarını uğurladı.
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek’in İskenderun Kaymakamlığı’na atanm
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Üsküdar Üniversitesi ailesine katılan 5 bin 138 yeni Üsküdarlıya ve aileler
  • Oyuncu Buse Varol Tektaş, üniversiteli oldu. Şarkıcı, sunucu, oyuncu Alişan’ın eşi olan Buse Varol Tektaş, Üsküdar Üniversitesi Felsefe bölümünü %50 b
  • Üsküdar Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü mezunu Betül Bıyık, tüm sağlık branşlarının ürünlerini sergileyebildiği dünyadaki ilk ve tek
  • Randevu Al