TÜRKİYE HIZLI YAŞLANIYOR

TÜRKİYE HIZLI YAŞLANIYOR

A.A

Dünya Yaşlanma Konseyi Başkanı, Türkiye'nin, dünyanın en hızlı yaşlanan ülkeleri arasında yer aldığını söyledi.

 


Dr. Kemal Aydın, “Çukurova Tıp Fuarı” kapsamında düzenlenen “Dünya Yaşlanma Forumu”nda yaptığı konuşmada, 21. yüzyılın en önemli sorunlarının küresel ısınma ve küresel yaşlanma olarak görüldüğünü söyledi.

Yaşlanmanın günümüzün en önemli sorunları arasında yer aldığını anlatan Aydın, “Türkiye, dünyanın en hızlı yaşlanan ülkeleri arasında yer alıyor. Batının 40-50 yılda yakaladığı yaşlanma oranını biz 10-15 yıl içerisinde yakalamış olacağız. 15 yıl önce Türkiye'de yaşlanma oranı yüzde 4 iken günümüzde bu sayı yüzde 7.1'e çıktı. Hızla yaşlanıyoruz” dedi.

Aydın, yaşlanmaya hazır olmayan dünya için çok sayıda alanda politikalar oluşturulması gerektiğini belirterek, Dünya Yaşlanma Konseyi'nin, bugüne ve yarına sorumluluğunu yerine getirmek üzere projeler hayata geçirdiğini ifade etti. Dünya Yaşlanma Konseyi olarak çeşitli illerde 60'a yakın toplantı yaptıklarını bildiren Aydın, şöyle devam etti:

“Vizyonumuz, Birleşmiş Milletler Yaşlanma programlarının tüm dünyada uygulanması ve küresel soruna küresel çözümler oluşturmak, örnek ve önderlik teşkil etmek üzere politikalar belirlemek ve bu politikalar doğrultusunda projeler hayata geçirmektir. Bununla birlikte konsey olarak, küresel liderlik ile ülkemizin merkez rol oynamasını hedeflenmekteyiz.

Ülkemizde insanların hızla yaşlandığını belirten Aydın, “Bu nedenle, acil eylem planı hazırlanarak öncelikle Adana ve çevresinin 'Dünyada Tanınan Kür Merkezi' olması için tüm kurumlarının katkısını bekliyoruz” dedi. Aydın, ayrıca Türkiye'nin BM'nin yaşlı dostu ülkesi olması için 1 milyon imza topladıklarını da kaydetti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al