TÜRKİYE DAYAĞI YASAKLAMIYOR

TÜRKİYE DAYAĞI YASAKLAMIYOR
Paylaş:

DHA

Avrupa Konseyi’nin “çocuklara dayağı tamamen yasaklamayan ülkeler” listesinde Türkiye de yer aldı.

 
İnsan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğünü savunmak amacıyla Avrupa çapında kurulmuş hükümetler arası bir örgüt olan Avrupa Konseyi’nin “çocuklara dayağı tamamen yasaklamayan ülkeler” listesinde Türkiye de yer aldı. Konsey, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Avrupa konseyi ülkelerine çağrıda bulunarak, çocuk dayağını tamamen yasaklamaları için gerekli yasal düzenlemeleri yapması çağrısında bulundu.

Daily Mail’in haberine göre, Türkiye, Rusya, Belçika, Fransa ve İngiltere “çocuğa dayağı tamamen yasaklamayan ülkeler” listesinde bulunuyor. Çocuk dayağını her şekilde yasaklayan ülkelerin başında ise Avusturya, Almanya, Romanya, İzlanda ve İspanya geliyor. Bu ülkelerde çocuklara karşı her türlü fiziksel şiddet cezai yaptırıma tabi tutuluyor.

Avrupa Konseyi’ne göre Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkeler ise, çocuğa şiddeti “aile içi bir sorun” olarak gördüğü ve dolayısıyla devletin “aile işlerine müdahalesine” soğuk baktığı için dayağı tamamen yasaklayan adımları atmakta zorlanıyor.

Konsey’e göre, yine Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Avrupa ülkeleri, geleneksel ebeveyn-çocuk ilişkisinde “aşırı olmayan dayağı” otorite kurma yöntemi olarak görüyorlar. Avrupa Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Maud de Boer-Buquicchio, söz konusu ülkelerin “makul ölçüde şiddet” kavramıyla dayağı meşrulaştırdıklarını belirterek, şiddeti önleyen yasalara rağmen, anne-baba ve öğretmen dayağına hoşgörü gösterildiğini kaydetti.

Halen Avrupa Konseyi’ne üye 20’den fazla ülke çocuğa karşı her türlü şiddeti yasaklamış durumda. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkeler ise, dayağı yasaklayan adımlar atmakla birlikte, gelenek vb. gibi nedenlerle bu yasaları hayata geçiremeyen ülkeler arasında sayılıyor.