Deprem Travma Psikolojisi

Türk Profesörden ‘Batı'yı Korkutacak Tespit!

Üsküdar Üniversitesi Rektörü-Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, boşanma, intihar ve şiddet olaylarının hızla arttığı Batı kültürünün çözüm bulunamazsa 50 yıl sonra kendiliğinden çökeceğini öne sürdü.

Türk Profesörden ‘Batı'yı Korkutacak Tespit!

Amasya Üniversitesi’nde düzenlenen akademik yıl açılışında ‘Modernizm ve gençlik’ konulu ders veren Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ‘hep başarı odaklı bir kültür’ olarak yorumladığı Batı kültürünün bunun kötü sonuçlarını yaşamaya başladığını belirterek, “Boşanma hızı arttı. İntihar hızı arttı. Şiddet arttı. Okulda şiddet arttı. Şu anda eğer böyle giderse, bir çözüm bulunamazsa 50 sene sonra Batı kendiliğinden çökecek. Roma gibi” dedi.

Türk Profesörden ‘Batı'yı Korkutacak Tespit!Roma’nın son dönemlerini ‘Kaliforniya sendromu’ ile ilişkilendiren Nevzat Tarhan, “Yerler, zevk duygularını tatmin için. Kusarlarmış, tekrar yemeye başlarlarmış. Bugün bunun adı ‘bulumia’. Hatta bunun için ‘Kaliforniya sendromu’ diye popüler psikiyatride bir sendrom tanımlanıyor. Kaliforniya bölgesinde Amerika’da çok popüler olan bir rahatsızlık kültüre dönüşmeye başladı. 4 tane önemli özelliği var.

Birinci özelliği zevkçilik. İkinci özelliği ben merkezci. Çocuğu hastalanıyor. Annesi hastalanıyor. Onunla ilgilenmiyor. Tatiline devam ediyor gibi. Böyle ‘ben merkeziyetçilikler’ görüyoruz. Üçüncü olarak da yalnızlık ortaya çıkıyor. Batı kültürünün şu anda en önemli psikososyal sorunu yalnızlaşması insanın. Yalnızlık. İleri yaşlardaki intiharlar çok arttı. Dördüncüsü mutsuzluk ortaya çıkıyor ve depresyona dönüşüyor. Bu dört Kaliforniya sendromu tarzındaki durumda bir virüs mü var. Beyine giriyor da hastalığa sebep oluyor diye araştırılıyor. Aslında virüs kültürel virüs.

Bütün dünya böyle giderse zaten 50 sene sonra belki dünyada birkaç tane kültür kalacak. Popüler kültür dünyaya hâkim kültür olacak. Kendi kültürümüzü koruyabilmek ve kendi kimliğimizi koruyabilmek demektir. Yerel değerlerimize sahip çıkmazsak çocuklarımıza sahip çıkmamış olacağız” diye konuştu.

Açılış törenine; Vali Salih Işık, Ak Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Rektör Prof. Dr. Metin Orbay, diğer yetkililer, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

MİLLİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi ve Üsküdar Belediyesi iş birliğinde depremzede ailelere ve çocuklarına yönelik psikolojik destek buluşması g
  • Üsküdar Üniversitesi, 10 yıldan bu yana Pozitif Psikoloji dersleri veriyor.
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve Travma Sonrası Büyüme” temasıyla düzenlenen 5. Uluslararası Po
  • “Gelecekte hayat kolaylaşabilir ancak insan kalmak çok kolay olmayabilir”
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Pozitif Psikoloji Kongresi, “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve T
  • Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Kontrol Kurulu (INCB) 2022 Raporu, dünyayla aynı anda Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010, 2015-2022 ile
  • Randevu Al