TÜRK KADINLARI BİRİNCİ

TÜRK KADINLARI BİRİNCİ

Hürriyet

Tıp dergisi Lancet’te yayınlanan araştırmaya göre, şişmanlık konusunda Türk kadınları, Avrupa birincisi.

 


Günümüzde obezite tsunamisinin yarım milyar kadın ve erkeği etkisi altına aldığına dikkat çeken doktorlar bu hastalıktan daha çok kadınların mustarip olduğunu belirtiyor. İngiliz tıp dergisi Lancet’te yayınlanan araştırmaya göre, şişmanlık konusunda Türk kadınları, Avrupa birincisi.

IMPERIAL College London, Harvard Üniversitesi ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) ortaklaşa yaptığı araştırmaya göre, dünyada obez sayısı son 30 yılda ikiye katlandı. Tüm dünyanın korktuğu hastalıkların başında gelen obezite, bugün dünya genelinde 205 milyon erkeği ve 297 milyon kadını etkiliyor.

10 KİŞİDEN BİRİ OBEZ


Doktorların Türk kadınlarına da kötü bir haberi var. Türk kadınları, ortalama yüzde 28 olan beden kitle endeksleriyle Avrupa’nın en kiloluları listesinin başında yer alıyor.

WHO’ya göre beden kitle endeksi 25’in üzerinde olan kişiler aşırı kilolu, 30’un üzerindekiler ise obez olarak değerlendiriliyor. Bugün her 10 kişiden birinin obez olduğunu ortaya koyan araştırmanın bulguları şöyle:

- En kilolular Büyük Okyanus’taki küçük bir ada olan Nauru’da. En az “kilolu erkekler” Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde, kadınlar ise Bangladeş’te.

- Gelişmiş ülkeler arasında vücut - kitle endeksi en yüksek olan millet Amerikalılar, en düşük olan ise Japonlar.

- Ancak yayınlanan diğer iki çalışmada iyi bir haberler de var. Obezite düzeyi yükselmiş olsa da tansiyon ve kolesterol düzeyleri iyiye gidiyor. Bunun sebebi daha çok sebze meyve tüketilmesi ve tuzdan vazgeçilmesi.

- Ayrıca obezite oranları artsa bile, dengeli beslenme, ilaç kullanımı ve daha az sigara tüketimi sayesinde dünya genelinde daha az kalp hastalığı görülüyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al