Türk kadını mutfaktan uzaklaşıyor

"Özellikle son yıllarda kadın mutfaktan uzaklaşmaya, daha çok iş hayatında yer almaya başladı. Kadının mutfakla arasındaki bu mesafe Türk mutfak kültürünü ciddi anlamda sekteye uğrattı."

Türk kadını mutfaktan uzaklaşıyor

Özellikle son yıllarda kadın mutfaktan uzaklaşmaya, daha çok iş hayatında yer almaya başladı. Kadının mutfakla arasındaki bu mesafe Türk mutfak kültürünü ciddi anlamda sekteye uğrattı.

turkkadinimutfakTürkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, son yıllarda kadının mutfaktan uzaklaşmaya ve daha çok iş hayatında yer almaya başladığını belirterek, "Kadının mutfakla arasındaki bu mesafe Türk mutfak kültürünü ciddi anlamda sekteye uğrattıö dedi. Yenice, yaptığı açıklamada, Türk mutfağının gerçek sahibinin kadınlar olduğunu, yemek kültürünün evde başladığını söyledi. Ünlü mutfak ustalarının ve aşçıların kadınlar tarafından yetiştirildiğini ifade eden Yenice, Türk mutfağının temelinde hanımların bulunduğunun altını çizdi. Son yıllarda kadının mutfaktan uzaklaştığını ve daha çok iş hayatında yer almaya başladığına dikkati çeken Yenice, “Kadının mutfakla arasındaki bu mesafe Türk mutfak kültürünü ciddi anlamda sekteye uğrattı” diye konuştu. Yenice, gün boyu çalışan bir kadının doğal olarak mutfağa çok az zaman ayırabildiğini ifade ederek, şunları kaydetti: "Dolayısıyla bu kadınlarımızı fast food’a yönelmeye itiyor. Çocuklar artık elbasan tavayı bilmiyor. Çünkü annesinin annesinden öğrenmeye zamanı olmamış. Sabah çocuk okula giderken, anne soğuk sandviç hazırlıyor yanına da bir süt... Çocuk akşama kadar bununla oyalanıyor. İşin ardından eve yorgun gelen anne, mutfakta hazır ve pratik bir şeyler yapmaya çalışıyor. Zaman zaman da çareyi buzdolabına telefon numarası yapıştırılmış fast foodcuları aramakta buluyor. Kadının mutfağa uzaklaşmasıyla Türk mutfağında ciddi anlamda bir erozyon başladı. “ Türk mutfağının kadınlardan tarafından yaşatılmaya devam etmesi için çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatan Yenice, çok önemli bir eğitim çalışmasının hazırlığı içinde olduklarını, pilot il ve ilçelerde unutulmaya yüz tutmuş lezzetleri yaşatmak için etkinlikler gerçekleştireceklerini dile getirdi.

6 BİN YEMEK ÇEŞİDİMİZİN 4 BİNİ KAYIP

Yenice, Osmanlı saray mutfağının 5 bin 500 metrekarelik bir alana sahip olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Osmanlı mutfağıyla övünüyoruz, Osmanlı mutfağının sahip olduğu 6 bin çeşit yemeğin 4 binini kaybetmişiz, hiçbir envanterde bu yemekler yok. Bunlara sahip çıkamamışsanız, geçmişinizden, temel değerlerinizden, kültürünüzden bahsedemezsiniz. Bugün mantıyı yapmak belli bir emek ve zaman istiyor. Mantı artık marketlerde hazır satılıyor. Akşam eve gelen kadın hazır mantı yapıyor ve ailesi de mantı yediğini sanıyor. Böylece her kentimizin kendine özgü yemek kültürü unutulmaya başlıyor. Fast foodun Türk mutfağının önüne geçmesi temel değerlerinin kaybolmasının en büyük nedenlerinden birisi."

TÜRK MUTFAĞI SAĞLIKLI BESLENMENİN ADRESİ

Avrupa ve Amerika’dan sonra dünyada obezite tehlikesiyle karşı karşıya olan ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini ifade eden Yenice, obezitenin bu kadar yaygınlaştığı bir dönemde Türk mutfağının sağlıklı ve doğru beslenmenin tek adresi olduğunu söyledi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al