Deprem Travma Psikolojisi

Türk erkeklerinin özgüveni az!

Hamburg’da psikiyatri ve uyku hastalıkları uzmanı olan Dr. Ali Erdoğan, Türk erkeklerinde özgüvenin kadınlara göre daha az olduğunu söyledi.

Türk erkeklerinin özgüveni az!

Hamburg’da psikiyatri ve uyku hastalıkları uzmanı olan Dr. Ali Erdoğan, Türk erkeklerinde özgüvenin kadınlara göre daha az olduğunu söyledi.

turkerkekleriErdoğan, bugüne kadar kendisine gelen Türk hastalarında erkekler arasında özgüvenin daha az olduğunu saptadığını ve özgüveni az olan erkeklerin eşlerine aşırı şiddet uyguladıklarını söyledi. Erdoğan, “Bana gelen hastalardan saptamaya göre özgüveni az olan erkekler eşlerine şiddet uygulamaktadır. Özgüven ebeveyn, yani aile eğitimine bağlı. Almanya’da özellikle ara kuşak dediğimiz ikinci jenerasyonda özgüven eksikliği daha fazla” dedi. Psikomatik hastalıklarla depresyon hastalıklarının Almanya’da en çok ikinci ve üçüncü kuşaklarda görüldüğüne dikkat çeken Erdoğan, “Bu tür hastalıkların temel etmeni kültür çatışması. Genelde ikinci ve üçüncü kuşakla ebeveynler arasında iletişim kopukluğu ve anlaşamama sorunu var. Aile, çocuklarına daha fazla baskı uygulayabiliyor ya da dış etkenlerden dolayı psikolojik rahatsızlıklar baş gösteriyor” diye konuştu. Son yıllarda Almanya'da göçmenler arasında psikomatik hastalıkların artış gösterdiğini belirterek, bunun en önemli nedeninin sosyalizasyon ve uyum sorunu olduğunu söyleyen Erdoğan, Almanya’daki ilk jenerasyonda gerekmediği halde hap kullanımının yaygın görüldüğünü ifade etti. Erdoğan, “Birinci nesil 40 yıl sonra psikolojilerinin bozulduğunun farkına varıyor. Vücut ağrıları için bile gereksiz yere hap kullanıyorlar. Oysa ki ağrıların nedeninin psikolojik nedenlerden kaynaklandığını kabul etmek istemiyorlar” dedi. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al