Tüm kanser türlerinin sebebi

2015 yılında dünyada ölüm sebepleri içinde kanser birinci sıraya çıkacak. Tüm kanser türlerinin üçte birinin sebebi ise sigara.

Tüm kanser türlerinin sebebi
Paylaş:

2015 yılında dünyada ölüm sebepleri içinde kanser birinci sıraya çıkacak. Tüm kanser türlerinin üçte birinin sebebi ise sigara. kanserYeditepe Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Başak Oyan Uluç, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kanser görülme sıklığının arttığını belirterek, "2015 yılında dünyada ölüm sebepleri içinde kanser birinci sıraya çıkacak. Tüm kanser türlerinin üçte birinin sebebi ise sigara" dedi.

SİGARAYI KOLAYCA BIRAKMANIN YOLLARI

Yaptığı yazılı açıklamada, "4 Şubat Dünya Kanser Günü" nedeniyle kanserden korunmanın yollarını ve kanser tedavi yöntemlerini anlatan Uluç, Türkiye'de kanser görülme sıklığı ve kansere bağlı ölümlerin giderek arttığını vurgulayarak, Türkiye'de her yıl 175 bin kişiye kanser tanısı konulduğunu söyledi. Uluç, 2002'de ölümlerin yüzde 12'si kanserden iken, 2012 itibariyle ölümlerin yüzde 21'inde sebebin kanser olduğunu dile getirerek, kanser tedavisinde son yıllardaki en önemli gelişmenin tümörün moleküler özelliklerine bakılarak hedefe yönelik tedaviler verilmesi olduğunu ifade etti. Eskiden bir kanser türüne sahip hastaların hepsinin benzer tedaviler aldığını, ancak son yıllarda tümörlerin moleküler özelliklerinin kişiden kişiye değişebildiğini ve bu özelliklerin tedavi başarısını da etkilediğini kaydetti. Uluç, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kanser görülme sıklığının yıllara oranla arttığını belirterek, " 2015 yılında dünyada ölüm sebepleri içinde kanser birinci sıraya çıkacak. Kanser sıklığındaki artışın en önemli 3 sebebi, yaşlı nüfustaki artış, tütün kullanımı ve obezite. Tüm kanser türlerinin üçte birine sebep ise sigara. Türkiye'de erkeklerde en sık akciğer, prostat ve mesane kanseri görülüyor. Kadınlarda ise sırasıyla meme, tiroid ve kolorektal kanserleri en sık görülenler arasında yer alıyor. Kansere bağlı ölümlerde akciğer kanseri ilk sırada iken, bunu mide, lösemi  lenfoma, kolon ve pankreas kanseri izliyor" değerlendirmesinde bulundu. A.A