“TSK Yakın Tarihinde Olmadığı Kadar Hareketli ”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, TRT Radyo 1’de katıldığı Ailece programında Bitlis’te kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit olan 11 askerimize ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tarhan, “TSK Yakın Tarihinde Olmadığı Kadar Hareketli Durumda” dedi.

“TSK Yakın Tarihinde Olmadığı Kadar Hareketli ”

Daha önce terörün en fazla gözüktüğü zamanda bile bir Korgeneral şehit olmadı diyen Tarhan, önceden terörle mücadelenin bugünkü gibi olmadığını kaydetti. Terörle mücadele edilmiyor, maalesef kışladan çıkılmıyordu ifadelerini kullanan Tarhan: “Şimdi askerler kışladan çıkıyor, teröristleri ensesinden takip ediyor. Bu aslında silahlı kuvvetlerimizin sahada aktif olduğunu ve iyi çalıştığını gösteriyor. Kimse sitem etmesin. Bu dönemde herkesin silahlı kuvvetlerimize daha çok sahip çıkması lazım.” Dedi.

Tarhan: “TSK Yakın Tarihinde Olmadığı Kadar Hareketli Durumda”

 “Silahlı kuvvetlerimiz yakın tarihinde olmadığı kadar hareketli bir durumda”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, böyle durumlarda toplumların normal zamanlarda olduğundan daha fazla birbirlerine destek olmaları gerektiğini vurguladı. Tarhan şu değerlendirmelerde bulundu; “Bende asker kökenliyim. Bu nedenle silahlı kuvvetlerin iç işleyişini biliyorum. Şu anda silahlı kuvvetlerimiz yakın tarihinde olmadığı kadar hareketli bir durumda. Hareketlilik dolayısıyla böyle kayıplar fazla yaşamaya başladı. Daha önce terörün en coşkulu gözüktüğü zamanda bile bir Korgeneral şehit olmadı. Tuğgeneral şehit olmuştu o da çeşitli komploların sonunda şehit olduğunu öğrenmiştik. Burada neden şehit oluyor? Çünkü daha önce terörle mücadele bugün olduğu gibi değildi. Terörle mücadele edilmiyor, maalesef kışladan çıkılmıyordu. Şimdi askerler kışladan çıkıyor, teröristleri ensesinden takip ediyor. Böyle olunca da tabi ki şehitler veriliyor.” Dedi.

“Bu dış tehdidin içeri girme şeklidir”

Tarhan, “Bu aslında silahlı kuvvetlerimizin şu anda sahada iyi aktif olduğunu ve iyi çalıştığını da gösteriyor. Onun için kimse sitem etmesin. Niye sahip çıkılmıyor, neden dikkat edilmiyor diye. Bu dönemde herkesin silahlı kuvvetlerimize daha çok sahip çıkması lazım, böyle durumlarda teselli yardıma daha çok ihtiyaç var. Bu dış tehdidin içeri girme şeklidir. Güneydoğudaki tehlikeyi silahlı kuvvetler şu anda çok güzel toparladı. Fakat kaçınılmaz durumlar yaşanıyor. Bir Korgeneralin şehit olması aslında şunu gösteriyor, demek ki kışlada postalını giymiş dolaşıyor. Bunu belirtmek istiyorum.” İfadelerini kullandı.

ÜHA

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Japonyalı Akademisyenler Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile bir araya geldi.
  • Üsküdar Üniversitesi, Türk Kızılay, Haydi Tut Elimi Derneği ve Gönüllülük Elçileri Sessiz İyilikler Platformu iş birliği ile “Akıldan Kalbe, Gönülden
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan Mevlid’i Nebi Haftası Kapsamında Din Görevlileriyle buluştu.
  • Prof. Dr. Tarhan’ın yazısı Harvard Business Review’in En Çok Okunanları Arasında yerini aldı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan Üsküdar Kaymakamı Adem Yazıcı’yı ziyaret etti.
  • Beyin araştırmacısı Nataliia Fedorchenko'nun özgeçmişindeki bu üç kelimenin arkasında savaş ve uçuş ve şu anda Forschungszentrum Jülich'teki İnsan Bey
  • Randevu Al