TRUMP'IN BEYNİNE GÖZ DİKTİLER

TRUMP'IN BEYNİNE GÖZ DİKTİLER
Paylaş:

MİLLİYET

ABD’nin San Diego kentinde bulunan beyin bankası, ünlü emlak kralı Donald Trump gibi ‘çok yönlü’ işadamı, sanatçı ve gönüllülerin beyinlerini bağışlamaları için bir kampanya başlattı.

 California Üniversitesi’nin geliştirdiği proje uyarınca, renkli hayatlarıyla tarihe geçen 1000 isimden hayatlarını en küçük ayrıntısına kadar anlatmaları ve öldükten sonra da beyinlerini bağışlamaları için gönüllü olmaları istenecek.

Nörolog Jacopo Annese, başarılı işadamı Donald Trump’ın beyninin, 500 bin dolar (759 bin TL) bütçelik projeleri için biçilmiş kaftan olacağını söyledi. 6 yıl önce kurulan beyin bankasındaki araştırmacılar, kişilik, anı, duygu ve diğer özelliklerin beynin kimyasal sistemlerini nasıl etkilediğini inceliyor. Merkezde, gelenlere nerede yaşadıkları, ne tür işlerde çalıştıkları gibi bir çok soru soruluyor.

BEYİN NASIL İNCELENECEK?

Nörolog Jacopo Annese, ilk kez 2008’de başlattığı yöntemle, birçok uzmanın aynı beyin üzerinde pek çok açıdan çalışabilmesinin önünü açtı. Öğrendiklerini aklında 20 saniyeden fazla tutamayan Henry Molaison’un bağışladığı beyni üzerinde yapılan çalışmayla, kişisel ve fiziksel haritası çıkarılmıştı. Önce beyin kafatasından çıkarılarak donduruluyor. Daha sonra 2600 parçaya dilimleniyor. Her bir beyin parçacığı saç teli inceliğine getirilerek, özel laboratuvar ortamında inceleniyor.