Trump'ın araba kullanması neden yasaklanacak?

BBC Autos editörleri her hafta dünyanın birçok bölgesinden ulaşımla ilgili ilginç haberler derliyor.

Trump'ın araba kullanması neden yasaklanacak?
Paylaş:

ABD'nin 45. Başkanı olarak Donald Trump'ın seçilmesiyle birlikte ulaşım alanındaki haberlerde de siyasi içerik artış gösterdi.

TRUMP'IN KOLEKSİYONU

Donald Trump'ın oldukça büyük bir otomobil koleksiyonu var; ancak bunları istediği gibi kullanamayacak. ABD'de yeni ve eski başkanların kamuya açık yollarda araba kullanması yasak; sadece gizli servis onlara refakat ettiğinde yola çıkabiliyorlar.

Aynı şey başkan yardımcıları için de geçerli. Fakat motorlu taşıtlarla ilgili Amerikan yapımı Jay Leno's Garage adlı bir televizyon programı için Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın direksiyona oturmasına izin verildi. Biden güvenlik tedbirleri alınan yolda 1967 model Corvette marka otomobilini kullandı.

Peki Trump'ın sahip olup da kullanamayacağı otomobiller hangileri? Bu uzun listedeki araçlar arasında 2003 model Mercedes-Benz SLR McLaren, 1956 model Rolls-Royce Silver Cloud, 2011 model Chevrolet Camaro Indy 500 Pace Car ile 24-Karat Altın Orange County Chopper marka motorsiklet bulunuyor.

MELANİA TRUMP'IN BAŞKAN UÇAĞI

ABD'de başkanları taşıyan uçaklara Air Force One adı veriliyor. Bu uçakların iç dekorasyonu ise 'first lady'nin işi.

ABD Air Force pilotu Ron Wagner başkan uçağına dair bildiklerini Quora anket sitesinde paylaşmış, eski 'first lady'lerin uçaktaki halı döşeme, kristal, çatal bıçak takımı ve boya seçimine ilişkin tercihlerinden söz etmişti.

Melania Trump uçağın iç tasarımını tümüyle değiştirecek mi yoksa Michelle Obama'nın izinden mi gidecek bunu zaman gösterecek.

Harry Potter filminin yıldızı ve kadın hakları savunucusu Emma Watson Kasım ayının ilk haftası Londra metrosunu dolaşarak yolcuların okuması için çeşitli kitaplar bırakmıştı. Daha sonra Birleşmiş Milletler Kadın İyiniyet Elçisi okyanusun öte tarafında aynı şeyi yaptı.

'Ortak Rafımız' (Our Shared Shelf) adlıyla feminist bir kitap kulübü işleten Watson ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada feminist şair, yazar ve aktivist Maya Angelou'nun Annem ve Ben adlı kitabının birkaç kopyasını New York City metrosunda saklayacağını söyledi.

BBC AUTOSBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: