Deprem Travma Psikolojisi

Trafik gürültüsünün yakınından bile geçmeyin

Danimarka'da yapılan araştırmalar trafik gürültüsünün kalp krizi riskini yükseltebileceğini ortaya koydu.

Trafik gürültüsünün yakınından bile geçmeyin

Danimarka'da yapılan araştırmalar trafik gürültüsünün kalp krizi riskini yükseltebileceğini ortaya koydu.

ABC News'un haberine göre Danimarka’nın büyük şehirlerinde 50-64 yaş arası 50 bin kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları evlerinin yakınında trafik gürültüsü yoğun olan insanların kalp krizi geçirme riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Gürültü her 10 desibel arttığında ilk kalp krizini geçirme riski de yüzde 12 artıyor. Araştırmayı yöneten Dr. Mette Sorensen sonuçların kendileri için şaşırtıcı olduğunu çünkü trafik gürültüsüyle kalp sağlığı arasında bu kadar net bir ilişki olmasını beklemediklerini belirtti.

"ARTIK HER SEVİYEDE TRAFİK GÜRÜLTÜSÜ ZARARLI"

Dr. Sorensen: "Önceleri bu gürültünün 60 desibele kadar bir etkisi olmadığı düşünülürken artık 40 desibelde dahi etkili olduğu ve 84 desibelde ise en yüksek tehlike seviyesine çıktığı öğrenildi." 10 yıl süren araştırma süresince, trafik gürültüsüne maruz kalan 1600 kişi ilk kalp krizini geçirdi. Kardiyologlar bunun sebebi ile ilgili olarak birkaç ihtimal olabileceğini söylüyor. Bunlardan birincisi ve en çok bilineni, buna büyük şehirlerde yaşayanların maruz kaldığı stresin neden olduğu. Diğeri ise gürültünün stres hormonları ve adrenalin seviyelerini yükselttiği. Bunun sonucunda kan basıncı da yükseliyor. Bu da kalp krizine neden oluyor. BBC
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Dikkat! Bulaşıcı olan stres, yıkıcı etkilere yol açabiliyor.
  • Gurur zayıf adamın güçlü taklidi yapmasıdır. ERIC HOFFER:”
  • Korkuyu yenmek için normal yaşantımıza devam etmek gerekiyor. Yoksa Akut Stres Bozukluğu ortaya çıkabiliyor.
  • Türkiye’de yıldırma olarak ifade edilen mobbing, çalışma ortamında maruz kalınan psikolojik ve fiziksel şiddeti tanımlıyor.
  • Büyük şehirlerde yaşayan kişilerde yoğun trafik, kalabalık ve bir yerlere yetişme telaşı nedeniyle zaman zaman stres ve kaygı ortaya çıkabiliyor.
  • Tatil stresi tetikleyicilerinden kaçınmak veya en aza indirmek için yapabilecekleriniz var. Hepimiz zaman zaman stresli hissederiz, ancak tatiller, bi
  • Randevu Al