Trafik çilesi bize neler yapıyor?

Ucu bucağı görülmeyen kuyruklar, trafik gürültüsü, egzoz gazı ve kirli hava… Yaşanan yoğun trafik karmaşası sadece “zaman kaybı” ile sınırlı kalmıyor.

Trafik çilesi bize neler yapıyor?

Her gün trafikte uzun süre araç içinde hareketsiz kalmak, trafik gürültüsünü çekmek ve trafik yoğunluğunun yaşattığı stres, birçok sağlık problemlerine de neden olabiliyor. Öyle ki bel ve boyun ağrılarından idrar yolu enfeksiyonlarına, kabızlıktan hemoroidlere, tansiyon yüksekliğinden kalp krizine, anksiyeteden panik atağa kadar pek çok hastalık trafikte uzun süre zaman geçirdiğimizde tetiklenebiliyor. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde yola çıkmamak alınabilecek en etkili önlem olsa da; bu hiç de mümkün görünmüyor. 

İşte yoğun trafiğin bedenimizde yarattığı o sorunlar:

TRAFİKTE UZUN ZAMAN GEÇİRMEK

Bel ve boyunda tutulma: Uzun süre oturur pozisyonda kalmak, en çok bel ve boyun omurlarının üzerine aşırı yük binmesine neden oluyor. Bunun sonucunda disklerde deformasyon, yırtılma, kayma, bel ve boyun tutulmaları oluşuyor. Önceden hafif de olsa bel ya da boyun ağrınız varsa, bu tür sorunlarla karşılaşma riskiniz çok daha yükseliyor.

• Trafikte kaldığınızda arabadan inerek yürüyün ve belinizi arkaya doğru 5-6 kez esnetin.
• Boynunuzu yanlara, sağa sola ve arkaya hareket ettirin.
• Sürücü iseniz belinizi mutlaka ortopedik yastıkla destekleyin. Yolcu iseniz hem bel hem boynunuza destek koyun.
• Bagajdan bir eşya alacaksanız, belinize esnetme hareketi yapmadan kesinlikle almayın.

Hipoglisemi veya hiperglisemi atakları: Trafikte uzun zaman geçirmek diyabet hastaları için de çok büyük risk taşıyor. Uzun süren açlık süreleri, ilaçların zamanında alınamaması ve stres hormonlarının artışına bağlı olarak kan şekeri düzeyindeki oynamalarla hipoglisemi ya da hiperglisemi atakları gelişebiliyor.

• Trafiğe çıkmadan önce yanınıza mutlaka kan şekerinizi dengede tutacak atıştırmalıklar alın.
• İlaçlarınızı yanınızda bulundurun ve su almayı da ihmal etmeyin.

İdrar yolları enfeksiyonu: Trafikte uzun süre kalma nedeniyle tutulan idrar böbreklere kadar geriye kaçarak idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek yetmezliğine kadar gidebilen ciddi böbrek hastalıklarına, erkeklerde de prostat hastalıklarına yol açabiliyor.

• Trafiğe çıkmadan önce tuvalete gitmek basit ama oldukça etkili bir korunma yolu.

KABIZLIK VE HEMOROİD

Benzer biçimde uzun süreli dışkı tutmaya bağlı olarak bağırsak hareketlerinde yavaşlama ve kabızlık, kabızlık sonucunda ve uzun süre oturmaya bağlı olarak kan dolaşımının anal bölgede yavaşlaması sonucu hemoroid oluşabiliyor.
• Trafiğe çıkmadan önce tuvalete gitmek basit ama oldukça etkili bir korunma yolunu oluşturuyor.

TRAFİK GÜRÜLTÜSÜ

KALP KRİZİ

Yapılan çalışmalar, araçların motor sesi, fren sesi, korna sesi, toplu taşıma araçlarında yolcuların sesi gibi sürekli trafik gürültüsüne maruz kalmanın kalp krizi geçirme riskini artırdığını gösteriyor. Trafikte uzun süre geçirmek giderek biriken stres hormonlarının artışına, stres hormonlarının artışı da mide ülserlerine, tansiyon yükselmesine, hatta kalp krizinin tetiklenmesine yol açabiliyor.

PANİK ATAK, ANKSİYETE

Yapılan çalışmalara göre; trafik gürültüsünün yoğun olduğu ortamda uzun zaman geçirmek anksiyete, panik atak, astım ve epilepsi ataklarının tetiklenmesine de neden olabiliyor. Trafikte uzun süre geçirmek stres hormonlarının değerinin yükselmesine yol açıyor. Yükselen stres hormanları da bu hastalıkları tetikliyor.

BAŞ AĞRISI

Trafikte gürültüye bağlı olarak ayrıca huzursuzluk, baş ağrısı, kulaklarda çınlama, çarpıntı, sinir sisteminin uyarılması sonucu da epilepsi atakları tetiklenebiliyor. Trafik gürültüsünden kaçmak çok mümkün olmasa da, aracınızın camlarını kapatmak en etkili yöntem olacaktır.

NTV

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye’de yıldırma olarak ifade edilen mobbing, çalışma ortamında maruz kalınan psikolojik ve fiziksel şiddeti tanımlıyor.
  • Büyük şehirlerde yaşayan kişilerde yoğun trafik, kalabalık ve bir yerlere yetişme telaşı nedeniyle zaman zaman stres ve kaygı ortaya çıkabiliyor.
  • Tatil stresi tetikleyicilerinden kaçınmak veya en aza indirmek için yapabilecekleriniz var. Hepimiz zaman zaman stresli hissederiz, ancak tatiller, bi
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Aşırı yüksek sıcaklıklar, stres ve kaygıya yol açıyor. Aşırı sıcaklar da zorlayıcı koşullardan bir tanesidir ve insanı fiziksel olarak zorladığı kada
  • İş stresi yaşıyorum. Düzenli olarak psikiyatriste gidiyorum stresli bir işim var o stresi aşmak için. Bana günde yarım ilaç veriyor her gün düzenli ku
  • Randevu Al