TORUN DEPRESYONU ÖNLÜYOR

TORUN DEPRESYONU ÖNLÜYOR

DHA

Torununa bakan yaşlılarda depresyon belirtilerinin daha az görüldüğü ve daha mutlu olduklarını tespit edildi.

 


Denizli Pamukklale Üniversitesi (PAÜ) Sağlık Yüksekokulu Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı’nda görevli 4 öğretim üyesinin yaptığı araştırmada, torununa bakan yaşlılarda depresyon belirtilerinin daha az görüldüğünü ve daha mutlu olduklarını tespit edildi.

PAÜ Sağlık Yüksekokulu Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Asiye Kartal, Doç. Dr. Nevin Kuzu Kurban, Doç. Dr. Mehmet Zencir ve Yrd. Doç. Dr. Türkan Turan, büyükanne ve büyükbabalarda torun bakmanın depresyon ve yaşam kalitesine etkisini araştırdı.

Literatürleri tararken, pek çok insan için torun bakmanın sağlık üzerine negatif etkileri olduğu belirtildiğini farkettiklerinin belirten Yrd. Doç. Dr. Asiye Kartal, "Torun bakan büyükanne ve büyükbabalarda, bakmayanlara göre aktivitelerin daha fazla kısıtlandığının, stres ve depresyona daha fazla maruz kaldıklarının rapor edildiğini gördük.

Ancak Türkiye’de torun bakmanın yaşlılar üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri bilinmediği gibi böyle bir çalışmaya da rastlamadık" diyerek, araştırmaya başlamalarının nedenini anlattı.

Türkiye’de bir ilk olduğunu ileri sürdüğü araştırma kapsamında, 55 yaş üzeri 718 kişi ile çalıştıklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Kartal, "İlk olarak işe ev ziyaretleri ile başladık. Çalışan annelerin en büyük sıkıntısının çocuk bakımı olduğu, evlatlarını güvenilir ellere bırakmak istedikleri için ilk akla gelen büyükanne ve büyükbabalar oluyor.

Bu nedenle önce, büyükanne ve büyükbaba örneklemeleri oluşturduk ve kendi ortamlarında, yaşadıkları yerlerde yüz yüze görüşmeler yaptık. PAÜ Bilimsel Araştırma Proje Birimi tarafından desteklenen projeyi, 1.5 yılda sonuçlandırdık. büyükanne ve büyük babalardaki depresyonu, depresyon ölçeğiyle, yaşam kalitesini ise Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi ölçeğini kullanarak değerlendirdik" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Kartal, araştırma sonucunda torun bakanların depresyon belirti düzeyi bakmayanlara göre daha az olduğunu kaydetti. Torun bakanların kendilerini daha iyi hissettiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Kartal, "Yani algılanan sağlıkları torun bakanlarda daha yüksek.

Yine sonuçlarımıza göre, torun bakan büyükanne ve büyükbabaların yaşam kalitesinin ölçeğinin çeşitli alt boyutlarını da etkilediğini tespit edildi. Torun bakanların yüzde 35’i, kendisini daha iyi hissedip, mutlu oldukları ortaya çıktı" diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al