TOPLUSAL ŞÜPHECİLİK NEDEN ARTIYOR?

TOPLUSAL ŞÜPHECİLİK NEDEN ARTIYOR?

Toplumsal paranoyanın artış gösterdiği günümüzde sosyal ve aile yaşamını dinamitleyen şüphecilik hastalığının neden arttığı, hangi duygusal zeminden beslendiği ve yatkın kişiliklerin hangileri olduğu ve bu kişilerle yaşamak konusunda nelerin yapılabileceği konusunu psikiyatri uzmanları ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler. 

Şüpheci kişi kendisini nasıl hisseder? Neden herkesi kendisi için plan içinde görür? Yaşadığı hangi olumsuz olaylar ve hangi duygusal zemin kendisini sürekli tehdit altında hissetmesine neden olur? Şüphecilik hastalığına yakalanan kişi bunun farkında olur mu? Kendisini korumak için ne gibi yanlış davranışlarda bulunur? Evinde bile ayrı yemek yapan eşinin yaptığı yemekleri yemeyen bu kişilerin bozulan beyin alanları nasıl tedavi edilir gibi konuları Uğur Canbolat İyi Bak Kendine programında uzman konukları ile sorgulayacak.

Aşırı şüpheci kişilerin yönetici veya sorumluluk gerektiren mevkilerde olması durumunda yönetilenler ne gibi baskılarla karşılaşırlar. İş yerinde yönetici şüpheci bir kişi ise çalışanların yaşadığı duygusal tacizler nasıl giderilir? Aile içinde yaşanan kuşku fırtınaları nasıl dindirilebilir? Artan boşanmalarda şüphecilik hastalığının ve güvensizlik duygularının payı ne kadardır? Hezeyan boyutuna ulaştığında birlikte yaşayanlar ne gibi tedbirlere başvurabilirler, tedavi edilir mi, uyumları nasıldır gibi konuları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Alper Evrensel ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi’nden Uzman Psikolog Serra Alemdar  Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Programın ilk bölümü olan 'Psiko Gündem'de İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan Kalp nakli yapılan hastalarda, nakilden sonra başlayan istekler üzerine yapılan araştırmada kalp hafızasının olduğuna ilişkin elde edilen bulguları yorumlayacak. 'Duyguların Dili' kitabının yazarı Tarhan duygu hafızası gibi kalp hafızasının olup olmadığına ilişkin yorumda bulunacak ve Avustralya'da yaşanan bu vaka ile kişisel davranışlarımızla ilgili hafızaya sadece beynin sahip olmadığına dair teorinin ne anlama geldiğini "hücresel hafıza" olarak adlandırılan fenomenin, sadece kalp nakli yapılanlarla sınırlı olup olmadığı konusunu tartışacak.

Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu ekranların ve kendine bakmak isteyenlerin 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı olan İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının alınacağı ve 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta sorularının da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacağı program Ülke TV'de  TÜRKSAT 2A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al