Deprem Travma Psikolojisi

Tomografi çocuklar için riskli mi?

Mümkünse bilgisayarlı tomografi çekimi yerine alternatif yöntemler kullanılmalı.

Tomografi çocuklar için riskli mi?

Mümkünse bilgisayarlı tomografi çekimi yerine alternatif yöntemler kullanılmalı.

cocuk_tomografi“Bilgisayarlı tomografi çekimleri klinik olarak çok yararlı. Buna rağmen radyasyona yetişkinlerden daha duyarlı olan çocuklarda kanser riski nedeniyle zaman zaman gündeme gelebiliyor” diyen Radyoloji Uzmanı Dr. Esra Çay, BT çekiminin çocuklarda ne zaman ve nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgiler verdi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Tanısal görüntülemede bilgisayarlı tomografinin (BT) kullanımı erişkinlerde olduğu kadar çocuk yaş grubunda da giderek artıyor. Çocuklarda bazı hastalıkların tanısında, takibinde ve travmatik ya da travma dışı bazı acil durumlarda BT hayat kurtarıcı olabilir. Çalışmalar, çocukların yetişkinlere göre BT çekiminde daha hassas olduğunun altını çiziyor. Çocuklarda BT çekimleri sonrası kanser gelişim riskini değerlendiren araştırmalar, lösemi ve beyin tümörleri ile maruz kalınan radyasyon dozu arasında doğru orantı gösteriyor. Son yıllarda BT teknolojisindeki önemli gelişmeler sayesinde erişkin ya da çocuk, tüm yaş gruplarında, çok daha kaliteli görüntüler çok daha düşük X ışını dozlarında elde edilebiliyor. Ayrıca cihaz teknolojisindeki gelişme çocuklarda yetişkinlerden farklı protokoller ile çekim yapılabilmesine izin veriyor ve böylece çocukların maruz kaldığı doz daha da azaltılıyor. Güncel BT cihazlarında çocukların kiloları ve anatomik yapılarına uygun şekilde otomatik olarak düşük doz verilmesini sağlayan “otomatik doz kontrol” sistemi gibi sistemler bulunuyor.

BT ÇEKTİRMEDEN ÖNCE BUNLARA DİKKAT!

* BT inceleme klinik olarak gerçekten gerekli ise yapılmalı, * Radyasyon dozu çocuğun yaşı ve ağırlığı dikkate alınarak en düşük doza ayarlanmalı, * Tetkik sadece incelenmesi gereken bölgeyle sınırlandırılmalı, * Birden fazla tetkik yapmaktan kaçınılmalı, * Çekimler çok gerekli olmadıkça tek fazlı olarak yapılmalı ve gereksiz tekrarlardan uzak durulmalı, * Eğer mümkünse alternatif tanı yöntemleri (ultrasonografi, rezonans görüntüleme) kullanılmalı. HÜRRİYET AİLE
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al