TMU EN ZARARSIZ YÖNTEM

TMU EN ZARARSIZ YÖNTEM
Paylaş:

Şaban Özdemir (NP GRUP)

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, GATA Nöroloji Anabilim Dalı'nda görevli 6 doktorun, hareket bozukluğu hastası 20 Mehmetçiği kobay gibi kullanması iddialarına ilişkin katıldığı televizyon programında Manyetik Uyarım Tedavisine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

 


Rektör Tarhan TMU'nun en zararsız tanı koyma yöntemi olduğunu söyledi.

A HABER'de yayınlanan, Mehmet Ali Önel'in sunduğu Deşifre programına konuk olan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan tartışması hala süren GATA'daki görüntülere ilişkin konuştu. Manyetik uyarının iki amaçla tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığına vurgu yapan Rektör Tarhan;

TMU BİLİMSEL REFERANSI OLAN UYGULAMA

Manyetik uyarım tedavi amaçlı psikiyatri de kullanılıyor. Etik olarak hiçbir engeli yok. Biz kullanılıyoruz. Amerika bunu onayladı. Depresyonda da başarılı olduğu gözlendi. Nörolojide ise bu yöntem tanı amaçlı kullanılıyor. Bilimsel referansı olan bir uygulama. Etik standartlarına uygun gerçekleştirilirse etik.

TMU TANI KOYMADA EN ZARARSIZ YÖNTEM

Görüntüler ürkütücü fakat bilimsel referans olan yöntem TMU. Kanıt piramidine göre 20 yıl sonra onay çıktı bu uygulamaya. Önce hayvanlar, sonra salgılıklı gönüllü hastalar daha sonra da gönüllü hastalara uygulanarak birtakım aşamalardan sonra onandı. Geniş ölçekli çalışmaların ardından uzun yıllar takip ediliyor ve hastaya zarar vermediği tespit edilince kullanımına onay çıkıyor.

Geniş ölçekli çalışmaların ardından uzun yıllar takip ediliyor ve hastaya zarar vermediği tespit edilince kullanımına onay çıkıyor. Tanı koymada bu yöntem en zararsız yöntem." Dedi…