TIP DÜŞÜNCEYİ OKUMA YOLUNDA

TIP DÜŞÜNCEYİ OKUMA YOLUNDA

Anf News Agency

ABDli bilim insanları yeni geliştirdikleri bir sistemle bir insanın düşüncesinin basit niteliğini tespit etmeyi başardı.

 


Sistem kullanıldığında bir kişinin kendi kendine şarkı mı söylediğini, günlük olayları mı hatırlamaya çalıştığını ya da sayı mı saydığı anlaşılabiliyor.

Bilim insanlarının Alzheimer ya da şizofreni gibi hastalıklar üzerinde yapılan araştırmalarda çığır açacağını düşündükleri yeni görüntüleme sistemi belki de düşüncenin okunmasının ilk adımı.

ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Stanford Üniversitesinden bilim insanları beynin izlenmesi için fonksiyonel manyetik rozenans görüntüleme (fMRI) adlı bir yöntem geliştirildi. Bu yöntemi geliştirmenin amacı değişik düşünce durumlarında beynin hangi bölgelerinin çalıştığının tespitiydi.

Araştırmaya katılan 14 gönüllü deneğe kendi kendine şarkı söylemek, gün içinde yaşadıklarını hatırlamak, üçer üçer geriye saymak ya da sadece dinlenmek seçeneklerinden birini 10 dakika yapmaları söylendi.

Bu sırada fMRI ile izlenen deneklerin tümünün beyin faaliyetleri bir bilgisayar programı aracılığıyla izlendi. Bilim insanları bu programlar yardımıyla hangi deneğin hangi düşünsel faaliyeti gerçekleştirdiğini yüzde 85 oranında bildi.

Daha sonra genişletilen deneyde 40 kişiden 34 kişinin ne düşündüğü bilgisayar tarafından doğru olarak tespit edildi.

Denekler önlerine konulan 4 şeyin dışında bir şeyler düşündüğü zaman bilgisayar programı hatasız bir şekilde bu durumu tespit etti.

ABDli bilim insanları bu araştırmanın henüz bir "düşünce okuma" sistemi olmaktan çok uzak olduğunu ancak bir dizi hastalığın tedavisi için kullanılabileceğini ifade ediyor.

Zira bir kişinin kendi kendine şarkı söyleyip söylemediği tahmin edilebiliyor ancak deneğin bir Lady Gaga şarkısı mı yoksa Ankaralı Turgut'tan bir şarkı mı söylediğini ayırt etmek şu anda mümkün değil.

Sistemden Alzheimer ya da şizofreni gibi beynin tekil fonksiyonlarını etkileyen hastalıkların incelenmesinde yararlanılabileceği ifade ediliyor.

Kaliforniya'daki bu araştırma düşünceyi okuma konusunda yapılan ilk araştırma değil. ABDli psikologlar Marcel Just ve Tom Mitchell de aynı objeler karşısında insanların beyinlerinin aynı merkezlerinin çalıştığını yine fMRI sistemini kullanarak keşfetmişlerdi.

Avusturyalı araştırmacılar ise 2008 yılında fMRI yöntemiyle sağ ve sol elllerinin altına birer düğme konulan deneklerin hangi butona basacağını yüzde 60'ın üstünde bir oranda önceden tespit etmeyi başarmışlardı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al