TİBETLİLERİN GENLERİ FARKLIYMIŞ

TİBETLİLERİN GENLERİ FARKLIYMIŞ

AFP

Uzun ömürlü olmanın sırrını araştıran bilimciler, bunun sadece stresten uzak yaşamdan  kaynaklanmadığını ortaya koydu.


"Dünyanın Çatısı" olarak tanınan Tibet'te  yaşayanların sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarının sırrını araştıran Amerikalı  bilim adamları, bunun sadece temiz hava, sağlıklı gıda ve stresten uzak yaşamdan  kaynaklanmadığını ortaya koydu.

İtalyan La Repubblica gazetesinde çıkan habere göre, Berkeley  Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, Tibet'te yaşayanların genetik  olarak diğerlerinden farklı olduğunu gösterdi.

2 bin 800 yıl önce birbirinden ayrılmış olan 50 Tibetli ile Han kökenli  50 Çinli'nin DNA'larının karşılaştırıldığı araştırmanın sonucunda, Tibet'te  yaşayanların bu süre içinde biyolojik mutasyona uğradıkları, bu sayede çok yüksek  yerlerdeki doğa koşullarına uyum gösterebildikleri ortaya çıktı.

Bu değişimin "organizmanın oksijeni kullanma şekliyle doğrudan ilişkili  olduğunu" söyleyen bilim adamları, araştırmanın deniz seviyesindekilere nazaran  yüzde 40 oranında daha az oksijen soluyan Tibetlilerin "yaşam sırrı"na açıklık  getirdiğini belirtti.

Araştırmanın sonuçlarının, anne rahminde oksijensiz kalmaktan kaynaklanan  hastalıklara çare arayan araştırmacılara yol gösterebileceği de vurgulandı.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al