TERLEME YAŞAMI ETKİLİYOR

TERLEME YAŞAMI ETKİLİYOR

Habertürk

Aşırı terleyen kişi, vücudundan kötü koku yayılması ve aşırı ıslaklığı nedeniyle, çevresinin kendisinden tiksineceğine dair kaygı duyuyor ve hastalığını saklıyor.

 


Dermatolokik rahatsızlıklar da, utandıran hastalıklar listesinin tepesinde yel alıyor. Terleme, insanı en utandıran sağlık sorunlarının başında geliyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Belma Bayraktar, her 100 kişiden birinin, aşırı terlediğini söylüyor. Ruhsal ve fiziksel sorunlara yol açarak sosyal yaşamı zorlaştıran aşırı terleme; ellerde, koltuk ve ayak altlarında, yüz ve gövdede oluşuyor. Bakteri üremesini kolaylaştırdığı için de kokuya neden oluyor.

Aşırı terleyen kişi, vücudundan kötü koku yayılması ve aşırı ıslaklığı nedeniyle, çevresinin kendisinden tiksineceğine dair kaygı duyuyor ve hastalığını saklıyor. Bu durum, kişinin sosyal ve özel yaşamında sorunlar oluşturuyor.

Örneğin, kişi dans etmekten ve yakın temastan kaçınmak zorunda kalabiliyor. Ayağın aşırı terlemesi ise yürürken zorluk çekmeye, kötü koku nedeniyle kapalı ortamlarda ayakkabı çıkarmaktan çekinmeye yol açıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al