Deprem Travma Psikolojisi

TERLEME YAŞAMI ETKİLİYOR

TERLEME YAŞAMI ETKİLİYOR

Habertürk

Aşırı terleyen kişi, vücudundan kötü koku yayılması ve aşırı ıslaklığı nedeniyle, çevresinin kendisinden tiksineceğine dair kaygı duyuyor ve hastalığını saklıyor.

 


Dermatolokik rahatsızlıklar da, utandıran hastalıklar listesinin tepesinde yel alıyor. Terleme, insanı en utandıran sağlık sorunlarının başında geliyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Belma Bayraktar, her 100 kişiden birinin, aşırı terlediğini söylüyor. Ruhsal ve fiziksel sorunlara yol açarak sosyal yaşamı zorlaştıran aşırı terleme; ellerde, koltuk ve ayak altlarında, yüz ve gövdede oluşuyor. Bakteri üremesini kolaylaştırdığı için de kokuya neden oluyor.

Aşırı terleyen kişi, vücudundan kötü koku yayılması ve aşırı ıslaklığı nedeniyle, çevresinin kendisinden tiksineceğine dair kaygı duyuyor ve hastalığını saklıyor. Bu durum, kişinin sosyal ve özel yaşamında sorunlar oluşturuyor.

Örneğin, kişi dans etmekten ve yakın temastan kaçınmak zorunda kalabiliyor. Ayağın aşırı terlemesi ise yürürken zorluk çekmeye, kötü koku nedeniyle kapalı ortamlarda ayakkabı çıkarmaktan çekinmeye yol açıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al