Tepki verirken güvenini sarsmayın

Tepki verirken çocuğa kendine güvenini sarsacak, benlik saygısını etkileyecek sözler ve davranışlar sergilemeyin.

Tepki verirken güvenini sarsmayın

Tepki verirken çocuğa kendine güvenini sarsacak, benlik saygısını etkileyecek sözler ve davranışlar sergilemeyin.

cocuk_tepkiAbant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Evren Tufan, ailelerin çocukların karnelerinde zayıf notlar konusunda dikkatli hareket etmesi gerektiğini belirterek, “Tepki verirken çocuğa kendine güvenini sarsacak, benlik saygısını etkileyecek sözler ve davranışlar sergilenmemeli” dedi.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

Tufan, karnesi iyi olan veya olmayan bütün öğrencilerin iyi bir tatil geçirmesi gerektiğini söyledi. Öğrencilerin ara tatilde iyi dinlenerek 2. döneme hazır hale gelmeleri gerektiğini belirten Tufan, çocukların, eğitim öğretim yılının ilk döneminde yoğun bir dönem geçirdiklerine dikkati çekti. “Annelere ve babalara söyleyebileceğim en önemli şey eğitim uzun bir maraton, kısa mesafe koşusu değildir. Bir ya da 2 zayıf olabilir ama birinci dönemde çocukların eleştirilmesi fayda getirmez. Onun yerine daha iyisini yapması konusunda cesaretlendirmeye çalışabilirler” diyen Tufan, her anne babanın zayıf bir karne gördüğünde tepki verebileceğini ama bu tepkinin dozajının iyi ayarlanması gerektiğini kaydetti.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Tufan, şunları söyledi: “Her aile çocuğunun başarılı olmasını, sınıfını geçmesini ister ama tepkiyi verirken çocuğa kendine güvenini sarsacak, benlik saygısını etkileyecek sözler ve davranışlar sergilenmemeli. Mesela 'Tamam matematikten zayıf almışsın senin daha çok çalışmanı daha iyi not almanı beklerdik' diye bir tepki en azından biraz daha az etkide bulunacaktır onun üzerinde. '2. dönem daha iyi not alman için seni desteklemeye çalışacağız elimizden geleni yapacağız' bu da birinci sözün etkisini yumuşatabilir. 'Komşunun çocuğu ne kadar güzel notlar alıyor annesinin babasının göğsünü kabartıyor, senden hiçbir şey olmaz. Biz senin için bu kadar para harcadık sana o kadar destek verdik karşılığı bu mu olacaktı' diye bir tepki vermekte var. Bu ikinci tepkide de çocuğun kendine güveni sarsılacaktır.” A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Randevu Al