TEMİZLİK DEPRESYON SEBEBİ

TEMİZLİK DEPRESYON SEBEBİ

Medical News Today

Yapılan araştırmalara göre, faydalı bakterilerle olan temasımızı yitirmek depresyona sürüklüyor.

 


Araştırmacılar depresyona katkıda bulunan potansiyel tetikleyicileri belirlemek için, eskiye göre çok daha hijyenik koşullarda yaşayan günümüz insanının bağışıklık sistemini mercek altına aldılar.

Çağımızda gençler arasındaki depresyon oranları yaşlı nüfusun oldukça üzerinde seyrediyor. Araştırmacılar bunun sağlıklı bakterilerle olan temasımızı yitirmemizle ilişkili olabileceğini düşünüyorlar.

Archives of General Psychiatry'de yayınlanan Charles Raison ve arkadaşlarının makelesinde belirtildiği üzere, toprak ve gıdalarda bulunan mikroorganizmalarla eski temasımızın olmayışının depresyon vakalarının çoğalmasına katkıda bulunduğu görüşü giderek daha fazla destek görüyor.  
BAKTERİLER MODERN HASTALIKLARI AZALTABİLİR

Makalenin yazarlarına göre, modern dünya öylesine temiz bir hale geldi ki, asırlardır bağışıklık sistemimizin enflamasyondan korunmak için bel bağladığı bakterilerden yoksun düştük.

Her hangi bir hastalığı olmayan depresyon hastalarında bile enflamasyon düzeylerinin yüksek olduğu öteden beri biliniyor.

Kimi zaman "eski dostlar" olarak nitelendirilen, iyi huylu mikroorganizmalar eski çağlardan beri bağışıklık sistemimize zararsız mikroorganizmaları nasıl tolere edeceklerini ve bu yolla kanserden depresyona, en modern hastalıkların gelişimiyle ilişkilendirilen enflamatuar yanıtları azaltmayı öğrettiler.

Hâlihazırda yürütülen deneylerde duygusal toleransı arttırmada bu "eski dostlar"ın etkililiği test ediliyor. Sonuçlar olumlu çıkarsa, iyi huylu çevresel mikroorganizmalara yeniden maruziyetin teşvik edilmesi gündeme gelebilir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Randevu Al