Deprem Travma Psikolojisi

Televizyon çocukları sinsice tehdit ediyor

Liseyi bitirene kadar bir öğrencinin televizyon karşısında yaklaşık 18 bin saat vakit geçiriyor. Dikkat! Televizyon çocukları sinsice tehdit ediyor.

Televizyon çocukları sinsice tehdit ediyor

Liseyi bitirene kadar bir öğrencinin televizyon karşısında yaklaşık 18 bin saat vakit geçiriyor. Dikkat! Televizyon çocukları sinsice tehdit ediyor.

Liseyi bitirene kadar bir öğrencinin televizyon karşısında yaklaşık 18 bin saat vakit geçirdiği, bu durumun çocukların kalp hastalıkları, diyabet ve kansere yakalanma riskini arttırdığı  belirtildi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı Uzmanı  Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, vücuttaki yağ miktarının artışı olarak tanımlanan  obezitenin 1970'lerden sonra tüm dünyada salgın haline geldiğini belirterek,  2008'de 199 ülkede yapılmış bir çalışmanın sonuçlarına göre dünyada 1,5 milyar  fazla kilolu, 502 milyon obez erişkin ve 170 milyon kilolu veya obez 18 yaş altı  çocuk bulunduğunu ifade etti.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Kişinin vücut büyüklüğüne göre enerji harcamasının 18 yaşında iken 6  yaşındakine göre yarı yarıya azaldığını ifade eden Yıldız, gelişmiş ve gelişmekte  olan ülkelerde her 4 çocuktan 1'inin günde 4 saatten fazla televizyon izlediğini,  liseyi bitirene kadar bir öğrencinin okulda geçirdiği zaman 12 bin saat iken  televizyon karşısında geçirdiği zamanın 15-18 bin saati bulduğuna dikkati çekti. Bu durumun sosyal ağların yaşamımıza girmesiyle daha da çeşitlenerek  arttığına vurgu yapan Yıldız, “Aileler bu durumu mutlaka göz önünde  bulundurmalı. Hareketsiz yaşam çocuklarımızın geleceğini tehdit ediyor. İleride  kalp hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, obezite,  anksiyete, depresyon, bazı kanser türleri, toplardamar tıkanıklığı ve kemik  erimesine yakalanma riskleri artıyor” diye konuştu.

MODERN ZAMANIN GETİRDİKLERİ HAREKETLİ YAŞAMI AZALTIYOR

Fiziksel aktivite düzeyinin, bireysel olarak yaş ve cinsiyete bağlı bazı  değişiklikler arz ettiğine dikkati çeken Yıldız, “Gençler ve kadınlar daha aktif  yaşama sahiptir. Sosyal ve fiziksel çevre faktörleri arasında aile ve  arkadaşların hareketli olması, çevre, şehir, bina planlaması ve işteki  faaliyetler bazı insanların daha aktif olmasında önemlidir. Ancak modern  zamanların getirdikleri bu hareketli yaşamları azaltıyor. Çocuklar ve gençler de  bunlardan en fazla etkilenen kesim” diye konuştu.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

Çocukların aerobik, kas güçlendirici ve kemik güçlendirici olmak üzere üç  grup hareket yapmalarının önerildiğine dikkati çeken Yıldız, her üç grup  aktivitenin de haftanın en az üç günü ve günde bir saat ve üzerinde olması  gerektiğini vurguladı. Aerobik aktiviteye koşu, kas güçlendirici aktiviteye jimnastik, kemik  güçlendirici aktiviteye ise ip atlamanın örnek verilebileceğini söyleyen Yıldız,  küçük çocukların oyun parkında veya okullarda oyun oynarken günlük gerekli  hareketi çoğunlukla sağladıklarını buna karşılık büyük çocukların ve adolesan  çağdaki çocukların özellikle takım oyunlarına teşvik edilmesinin gerektiğini  belirtti.

ÇOCUKLARIN HAREKETLİ YAŞAMI İÇİN AİLELERE ÖNERİLER

Çocukların fiziksel aktivite için tutum ve davranışlarının gelişmesinde  ailenin rolü çok önemli olduğunu altını çizen Yıldız, “Aileler çocuklarını  yaşlarına uygun, kolay, eğlenceli ve çeşitli fiziksel aktivite tipleri için  teşvik edebilirler” dedi. Yıldız, çocukların daha hareketli bir yaşam sürmesinin önemine dikkati  çekerek ailelere şu önerilerde bulundu: -Ebeveynler, aktif ve hareketli bir yaşamla, çocuklarına rol model  olmalı -Fiziksel aktivite ailenin günlük yaşamının doğal bir parçası haline  getirilmeli, çocuklarla aile yürüyüşleri yapılmalı ve aktif oyunlar oynanmalı -Çocuklara fiziksel aktiviteyi teşvik eden oyuncak ve aletler sağlanmalı  (top, bisiklet, kaykay gibi) -Aile gezilerinde çocukların fiziksel olarak aktif olabilecekleri yerler  tercih edilmeli -Fiziksel aktivite çocuk için eğlenceli hale getirilmeli. -Özellikle akşam yemeğinden sonra çocuklar, televizyon izlemek yerine  kendisi, ailesi veya arkadaşlarıyla keyif alabileceği yürümek ya da bisiklete  binmek gibi aktivitelere özendirilmeli -Çocuklar, hoşlandıkları bireysel veya takım sporlarına yönlendirilmeli -Tüm fiziksel aktivitelerde gerekli güvenlik tedbirleri alınmalı (örneğin  paten kayarken kask ve diz koruyucu kullanılması) A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı, Prof. Dr. Nilgün Sarp depremin, çocuğun ruh sağlığı üzerine yapabileceğ
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Randevu Al