Telefonunuza bağımlı mısınız?

Telefonunuza bağımlı mısınız? İşte cevabı.

Telefonunuza bağımlı mısınız?

Akıllı telefonlarla birlikte, telefonlar yalnızca birini aramak ya da mesajlaşmak için kullanılmaktan çoktan çıktı!

Telefon elimizde yürüyor, yolda, işte hatta yemekte bile sürekli telefonlarımızla meşgul oluyor ya da onları kontrol ediyoruz. ' Bağımlılığım korkulacak boyutta mı?' sorusunun cevabuı için, aşağıdaki 10 maddeyi okumanızı tavsiye ederiz. Eğer bu 10 özelliğe de sahipseniz, kötü bir haberimiz var:Siz de telefonunuza bağımlısınız.

SAATE NEREDEN BAKIYORSUNUZ?

Gece uyandığınızda saati kontrol etmek için bile olsa ilk yaptığınız şey telefonunuza bakmak mı? Gerçekten saati kontrol ediyor olabilirsiniz fakat gelen bildirimleri görünce bakmak isteyip 20 dakikanızı sosyal medya hesaplarınızı kontrol ederken harcayabilirsiniz. Bu hem gözleriniz için zararlı hem de bir daha uykuya dönmenizi zorlaştıyor.

YALNIZ KALDIĞINIZDA...

Yalnız kaldığınızda telefonunuzu elinizden düşürmüyor musunuz? Sosyal medyada ya da oyunlarda vakit geçirip yalnızlığınıza telefonunuzla gideriyorsanız dikkat.

PEKİ YA ŞARJ AZALDIĞINDA?

Telefonunuzun şarjı azaldığında moraliniz bozuluyor ya da panikliyor musunuz?

EYVAH, HİÇ YER YOK!

Telefonunuzun hafızası her zaman için dolu mu? Fotoğraflar, uygulamalar, mesajlar ya da müzikler... Eğer hafıza sıkıntısını çok sık yaşıyorsanız, telefonunuzu gereğinden fazla kullanıyor olabilirsiniz.

HANGİSİNİ KAYBEDERSENİZ YIKILIRSINIZ?

Eğer size hangisini kaybetmeyi tercih ederdin gibi bir soru yöneltilse cüzdan mı derdiniz telefon mu? Eğer cevap telefonsa; gerçek bir bağımlı olabilirsiniz. Tabii kredi kartlarını ya da diğer kartları ücretsiz olarak tekrar çıkartmak çok zor değil fakat telefonunuzun birinin eline geçtiği düşüncesi biraz can sıkıcı.

UYUMAK YERİNE DEDEKTİFÇİLİK OYNUYORSANIZ...

Sabah uyandığınızda ilk işiniz hala yataktayken telefonunuzu alıp günün ilk yarım saatini sosyal medyada geçirmek mi? Eski sevgiliniz ya da gıcık olduğunuz kişileri stalk’lamayı ya da sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmeyi uykuya tercih ediyor musunuz?

DAHA YENİ BAKTIM AMA...

Kabul edin: bazen hiçbir bildirim gelmemesine ve daha yeni bakmış olmanıza rağmen telefonunuzu alıp sosyal medya hesaplarınıza tekrar tekrar bakıyorsunuz. İşte bunun adı bağımlılık!

DİKKAT! ELE GEÇİRİLMİŞ OLABİLİRSİNİZ

Eğer bir yemeğe gittiğinizde ya da arkadaşlarınızla takılırken yanınızdakiler ‘Telefonun sürekli elinde’ diyorsa, akıllı telefonların size sunduğu işlevler tarafından ele geçirilmişsiniz demektir. Çünkü bu durum aslında ‘sosyal’ medyanın gerçek hayattaki ‘sosyalleşmenizin’ önüne geçtiğinin bir göstergesi.

BUNLARI YAPIYORSANIZ DURUM VAHİM

Duşa girdiğinizde bile banyoya alıyor, iş yerinde hemen yanı başınızda tutuyor, çanta yerine elinizde taşıyor hatta gece yastığınızın yanına koyuyorsanız durum vahim.

BULAMAYINCA PANİKLEDİNİZ Mİ?

Bir an için telefonunuzu bulamadınız. Eğer bu durumda aşırı panikliyor ya da kendinizi 10 yıl yaşlanmış hissediyorsanız takıma hoş geldiniz! Telefonunuzu sürekli dibinizde bulundurma arzusu, telefonunuz şarjdayken aynı zamanda da kullanmak istediğiniz için ilginç pozisyonlara giriyor ya da sürekli şarja taktığınız odaya gitmek istiyorsanız, üzgünüz.

MAHMURE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İstanbul Bağcılar’da yaşanan vahşi cinayet, bağımlılık ve şiddet ilişkisini gündeme getirdi.
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, TRT 1’de yayınlanan ‘Alişan ile Hayata Gülümse’ programında ‘Madde Bağımlıl
  • İnsanlar Facebook, Twitter, Instagram vb. ağlara aşinadır ve büyük kısmı düzenli olarak bu sitelerden birini veya birkaçını kullanmaktadır. Ancak kişi
  • Bağımlılık testleri; Alkol ve madde kötüye kullanımı sıklığının her geçen gün artması, bu alandaki laboratuvar değerlendirmelerinde de aynı ivmeyle il
  • Sosyallik, sosyal beceriler ve sosyal temasın bağımlılığın en büyük ilacı olduğunu belirten Tarhan, “Bağımlıların çoğu yalnız. Sosyal izolasyon ve yal
  • Prof. Sevil AtasoyÜsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, Dünya Sosyologlar Derne
  • Randevu Al