Telefonla oynayan çocuklara dikkat!

Telefonla oynayan çocukların anatomik yapısı tehlikede! Amerika Los Angeles'taki Cedars-Sinai Tıp Merkezi'nin yeni raporunu açıkladı.

Telefonla oynayan çocuklara dikkat!

Amerika Los Angeles'taki Cedars-Sinai Tıp Merkezi'nin yeni raporu, 20'lerindeki bizler ve çocuklarımızın geleceği için biraz iç karartıcı.

Cerrahlar, çılgınca akıllı telefon kullanımına bağlı olarak boyun ve bel ağnsı bulunan hastaların sayısında sağlam bir artış olduğunu, özellikle günümüzde her an telefonla uğraşan çocukların, gelecekteki anatomik yapısının kestirilemediği ifade etti.

The Spine Journal, sözü edilen hastaların çoğunun sırt ve boyun problemleri yaşamaması gereken yaşta yani çok genç olduğunu söylüyor. Spiral Cerrahi Uzmanı Dr. Todd Lanman 'İnsanlar her gün saatlerce cep telefonlarına bakıyor, bizlerse omurga eğrisinin tersine döndüğü ilginç röntgenlerle karşılaşıyoruz' diyor ve ekliyor: Hastalar sonunda bize geldiklerinde zaten korkunç ağrılarla boğuşuyor, disk sorunlarıyla cebelleşiyorlar ama asıl endişemiz başka... Günümüzde her an telefonla uğraşan çocukların gelecekteki anatomik yapısını kestiremiyoruz.'

Lanman ve Cedars-Sinai'den çalışma arkadaşı, Ortopedik Omurga Cerrahı Dr. Jason Cuellar'm bir tespiti daha var: İnsanlar SMS ya da WhatsApp mesajı yazarken, video izlemeye ya da Online gezintiye kıyasla daha çok aşağı bakıyor. Ortaya çıkan sonuç, telefonla uğraşırken boynumuzu 45 derece eğik tuttuğumuz ve ayaktayken duruşumuzun kötüleştiği.

Biraz daha açalım... İleriye bakan nötr bir pozisyonda, kafamız yaklaşık 4,5-5,5 kilogram ağırlığında. Ancak 15 derecelik eğim, kafamızı tam 27 kilo hissetmemize sebep oluyor, eğimin artması omurgadaki stresi de artınyor ve 60 derecede başımızın ağırlığı 60 kilogramı buluyor. Rakamlar feci. Reuters Health'e konuşan Lanman, 'Büyümeye devam eden, omurgası henüz gelişmemiş çocuklarda nelerle karşılaşacağımızdan ve normal anatominin değişmeyeceğinden emin değiliz' diyor.

TÜRKİYE'DE DURUM

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Doç Dr. Defne Kaya, 'Kesinlikle olabilir' dedi. 'Bir kere bir konuşma pozisyonumuz var, postürümüzü eğiyoruz, başımızı bir yana, gövdemizi bir yana eğiyoruz. Öte yandan başımızı hafifçe öne eğdiğimizde bile omurgaya binen yük 2-3 katına çıkıyor.' Kaya'ya göre aşırı tablet ve bilgisayar kullanımı da bozukluğu tetikliyor çünkü sırtımızda destek olmadan oturmak bile omuz yüksekliklerini değiştiriyor.

Lanman ve Cuellar ela yeni nesildeki 'text neck' (mesaj boynu) olarak adlandırdıktan bu yeni, yamuk omurga duruşunun yarattığı stresten kurtulmak için yapılabilecek basit yaşam tarzı değişiklikleri öneriyor. 'Örneğin mesaj yazarken cep telefonlarını yüz veya göz hizasında tutmak ve omurga için daha simetrik ve rahat bir pozisyon yaratmak için telefonu iki elle ve iki başparmakla kullanın' diyorlar. Aynca omurga cerrahtan, akıllı telefonların ötesinde sürekli bilgisayar ve tabletlerle çalışanların da yüksek bir monitör sehpası kullanması ve yatay göz seviyesinde oturması gerektiği yönünde hemfikir.

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: